'Paranız yoksa okula gelmeyin'

Bursa'da bağlı Elmalı Köyü'nde Nergiz Çakar, ilköğretim okuluna giden ikizleri Gülşen ve Gülsün Çakar'a, temizlik parası olarak her ay istenen 10 lirayı getirmedikleri için "Paranız yoksa okula da gelmeyin" denildiğini ileri sürdü

19 Şubat 2013, Salı 14:06
A A
'Paranız yoksa okula gelmeyin'

Gürcistan uyruklu Nergiz Çakar, 2001 yılında Türkiye’ye geldiğinde tanıştığı çiftçi 46 yaşındaki Yakup Çakar’la evlenip, İznik’in Elmalı köyü Candarlı Mahallesi’nde yaşamaya başladı.

2 yıl önce Türk vatandaşı olan Nergiz Çakar’ın 4 çocuğundan Candarlı Köyü İlkokul 5’inci sınıfına giden ikizleri Gülşen ve Gülsün Çakar’dan iddiaya göre, temizlik görevlisinin aylık ücretinin ödenmesi için 10’ar lira istendi.

Maddi durumları kötü olan aile bu parayı ödeyemeyince, Çakar kardeşler öğretmenlerinin kendilerine "Temizlik parasını getiremiyorsanız okula da gelmeyin" dediğini iddia etti.

'BAŞIMIZI SOKTUĞUMUZ EV YIKILMAK ÜZERE'

Kızlarının gururlarının incindiğini ifade eden anne Nergiz Çakar, "Biz çiftçiyiz. Toprağı ekip, biçmek için kredi ile traktör aldık. Ancak ürünler para etmeyince bankaya olan borç büyüdü. Traktörümüzü haczettiler.

Başımızı soktuğumuz ev yıkılmak üzere, kızlarıma ’Para yoksa okula gelmeyin’ denilebiliyor. Bir öğretmen bunu nasıl söyleyebilir? 3 çocuğum okuyor bu da her ay 30 lira demek. Ben her ay bu kadar parayı nasıl veririm? Biz bu devletin vatandaşı değil miyiz?

Bizlere neden yardım etmiyorlar. Eşim ve ben sinir hastası olduk" dedi.

Candarlı İlköğretim Okulu Müdürü Ali Çetin Akdağ, anne Nergiz Çakar’ın bu iddiasından dün haberdar olduğunu belirterek, "Konuyla ilgili bugün öğretmen arkadaşlarla toplantı yapacağım.

Böyle bir ifade kullanılmış mı bilmiyorum. Kullanılmış ise de çok yanlış. Bu ifade kime nasıl ne şekilde kullanıldı toplantı sonrasında netlik kazanacak" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...