Parfüm hediye ederken dikkat etmeniz gerekenler

Koku uzmanı Lee Harding, sevdiğiniz kişiye parfüm seçmek için dikkat etmeniz gereken ipuçlarını açıkladı. Harding, alacağınız parfüme karar vermeden önce kişinin yaşam tarzını göz önünde bulundurmayı tavsiye etti. Ayrıca bir kişinin yiyecek tercihlerini dikkate almanın önemini vurguladı. İşte parfüm hediye etmeden önce dikkat etmeniz gerekenler.

29 Aralık 2019, Pazar 15:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Parfüm uzmanı Lee Harding, hediye olarak bir koku almayı nasıl başaracağınızı açıkladı.15 yılı aşkın süredir Londra'da parfüm üzerine çalışmalar yürüten Lee Harding, bir kişi için parfüm seçmeden önce, o kişinin karakteri, yaşam tarzı ve sevdiği yiyeceklerin iyi bilinmesi gerektiğini belirtti.

Birisi için bir koku satın almak göz korkutucu olabilir, ancak hediye olarak bir koku alırken size yardımcı olacak birkaç şey vardır.

Parfümün tadı kişiden kişiye değişirken, yaptığımız parfüm seçimlerinde yaş, kişilik ve yaşam tarzı büyük rol oynamaktadır.

Bir koku üzerinde yaş sınırı olmamasına rağmen, bilim bize hayatımız boyunca koku hissimizin hamilelik gibi yaş ve yaşam olaylarına bağlı olarak değiştiğini söylüyor.


Satış trendleri, gençlerin daha tatlı ve daha meyveli kokuları tercih etme eğiliminde olduğunu gösteriyor ve yaşlandıkça daha çiçekli, odunsu veya oryantal kokuları tercih ediyoruz.

Dikkate alınması gereken diğer şeyler de bir kişinin yiyecek veya çiçek tercihleridir. Örneğin, parfüm hediye aldığınız kişi güçlü baharatlardan hoşlanmazsa, baharatlı kokular ve oryantal temel notalardan hoşlanmamaları oldukça normaldir.

Yasemin ve sümbül bitkilerinden hoşlanmıyorlarsa, onların parfümünden de hoşlanmayacaklardır.

Vanilya veya tarçın sevmiyorsa, bu baharatların kokularından da kaçınıyordur.

Farklı parfümler farklı yaşam tarzlarına da uyabilir.

Hareket halindeyse ve gündüzden geceye akıyorsa veya spor salonuna koşuyorsa eau de toilette'i (EDT) tercih etmelisiniz. EDT'ler esas olarak üst notalardan oluşur ve bir kokuda tazelik ve keskinlik verir.

EDT'ler, yaklaşık üç saat içinde yıpranırlar, bu nedenle farklı durumlar gün boyunca yeniden uygulanabilir veya değişebilirler.

Parfümleri hediye olarak satın almak söz konusu olduğunda, en sevdiğiniz bir kokuyu yeniden satın almak veya en son trend olan kokuyu tercih etme eğilimindeyiz.


Daha uzun ömürlü koku

Daha uzun ömürlü koku

Katmanlama, bir kokudan daha fazlasını elde etmenin harika bir yoludur, çünkü uzun süreli yoğunluğu artırmaya yardımcı olur, aynı zamanda farklı kokuları üst üste yerleştirerek ısmarlama ve kişisel bir şey oluşturmanıza olanak tanır. Katmanlama, sabah rutinine kokulu bir nemlendirici veya vücut yağı ekleyerek veya bir saç sisi serperek kolayca dahil edilebilir.

Bu, bir hediye alırken göz önünde bulundurulması gereken harika bir şeydir, çünkü kokuların çoğu, kokudaki notları uzatmak için formüle edilen duş jelleri, el veya vücut kremleri gibi tamamlayıcı veya eşleşen vücut aralıklarına sahiptir, böylece cilt üzerinde daha uzun süre dayanır.

Parfümdeki üst notlar yaklaşık 15 dakika içinde dağıtılırken alt notlar tüm gün sürer, bu nedenle özellikle koku sizin için değilse, denerken yerleşmesi için zaman vermeniz önemlidir. Müşteriler bir kokudan emin değilse, son kokunun gerçek bir yansımasını elde etmek için cildin kuruması için 15 dakika vermelisiniz.

Kokuyu sıktıktan sonra alışverişinize devam edin ve koku son halini aldıktan sonra satın alıp almayacağınıza karar verin.


Şişeyi kişiselleştirin

Şişeyi kişiselleştirin

Koku satın aldınız, peki neden bu özel hediyeyi kişiselleştirmiyorsunuz? Bazı parfüm firmaları, şişelerin üzerine özel olarak baskı yapıyor. Ya da siz, parfüm şişesinin üzerine özel notlar yazabilirsiniz.

Hatta parfümün orijinalliğinden feragat etmeye karar verirseniz, cam boyalarıyla şişesini yeniden renklendirebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yeni yılda kurtulmanız gereken 6 kötü alışkanlık