Paris'in göbeği 'samanlık' oldu

Hükümetin tarım politikalarını protesto eden çiftçiler, Champs Elysees Meydanı'nda samanlı eylem yaptı

16 Ekim 2009, Cuma 14:30
A A

Fransa’da hükümetin tarım sektörüne karşı uyguladığı politikaları protesto eden çiftçiler, bugün başkent Paris’in ünlü Champs Elysees meydanını istila etti. Meydana giden yolları kapatan çiftçiler, yollara balya balya saman döküp lastik yakarak protesto eylemlerini sürdürdü. 

Çiftçilerin eylemi yüzünden, başkentte yerli ve yabancı turistlerin başlıca uğrak yerlerinden biri olan meydanda trafik felce uğradı. Tarım ürünleri fiyatlarındaki düşüşle birlikte yaşam koşullarının giderek kötüleştiğini savunan çiftçiler, hükümetin gerektiği kadar kendilerine sübvansiyon sağlamadığını öne sürüyor. 

Çiftçiler, başkent Paris’in yanı sıra ülke genelinde düzenlenen gösterilerle hükümeti protesto etti. Çiftçiler, hükümetten 1,4 milyar Euro tutarında sübvansiyon ve vergilerinin indirilmesini talep ediyor. Çiftçilere göre, tarım ürünlerinin fiyatları son bir yıl içinde yüzde 15 oranında düşüş gösterdi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.