Paris'te protestolar devam ediyor

01 Aralık 2018, Cumartesi 14:51
A A

Fransız yetkililer, yakıt fiyatlarının ve vergilerin yükseltilmesi ile Cumhurbaşkanı Macron’un hükümetine protesto etmek için Şanzelize caddesine toplanan öfkeli halkı durdurabilmek binlerce polis görevlendirdi. Paris ulaşım departmanı, şiddetli protesto gösteri beklentisiyle 7 metro istasyonunu ulaşıma kapattı. 

Geçen hafta sonundan itibaren sarı yelekliler olarak isimlendirilen protestocu göstericilerin şiddete yönelmesi, yolları bloke etmesiyle hükümet sert tedbirler alarak göstericileri dağıtmak için binlerce polis görevlendirdi. Bugün sarı yelekliler başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde gösterilerin devam etmesi çağrısında bulundu. 

Yüzlerce polis sabah saatlerinden itibaren Şanzelize sokağının başında mevzi aldı. Sokak girişlere kapatıldı ve kimlik ve bagaj kontrolleri yapılmaya başlandı. 

Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanırken, bazı göstericiler zorla Şanzelize sokağna gitmeye çalıştı. 

Önce yakıt fiyatlarındaki yükselişe tepki olarak otomobil sürücüleri tarafından başlatılan protesto gösterilerine ülkedeki hayat pahalılığından şikayet eden büyük bir kesim katılıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.