Paris'te sokaklar karıştı: Polisten göstericilere sert müdahale!

Fransa’da Sarı Yelekliler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde sokaklara akın etti. Başkent Paris'te polis göstericilere müdahalede bulundu. Fransa genelinde gösteriler nedeniyle güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı

01 Mayıs 2019, Çarşamba 16:13 Son Güncelleme:
A A

Fransa’da Sarı Yelekliler’in yaklaşık 6 aydır ülke genelinde sürdürdüğü hükümet karşıtı şiddet eylemlerinin bir benzeri 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de gerçekleşti. 

1 Mayıs gösterilerinde sendikalar, siyasi partiler, Sarı Yelekliler, çevreciler, aktivistler ile toplumun geniş bir kesimini temsil eden örgütler sokaklara indi. 

1 Mayıs etkinliklerinde şiddet olaylarını önlemek üzere güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Birçok kentte gösterilerin yapılması yasaklandı.


Geçtiğimiz yıl 1 Mayıs yürüyüşü sırasında meydana gelen olaylarda, Black Blocs aktivistleri Paris’te ünlü fast food zincirine ait bir restoranı molotof kokteylleri ile yakmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un güvenlik danışmanı Alexandre Benalla’nın Bastille Meydanı’nda polis kaskı takıp eylemci dövmesi ise krize neden olmuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İspanya'da 'Gloria Fırtınası' sonrası kırmızı alarm verildi