Parkı yenilerken heykelleri kırdılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hemen karşısında yer alan Saraçhane Parkı'nda yürütülen yenileme ve yapım çalışmaları nedeniyle park içinde bulunan ünlü heykeltraşlara ait soyut heykeller, yerlerinden sökülüp moloz yığını gibi bir kenara atıldı

08 Ocak 2014, Çarşamba 14:15
A A
Parkı yenilerken heykelleri kırdılar

Fatih’te bulunan Saraçhane Parkı’nda (50.Yıl Parkı) yürütülen yapım ve yenileme çalışmaları, park içinde bulunan soyut eserlere zarar verdi. İBB Başkanlık Sarayı’nın hemen karşısında yer alan ve bina pencerelerinden de görülebilen şantiye alanı, tarihi Bozdoğan su kemerinin hemen yanı başında yer alıyor.

Nuhoğlu İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından yürütülen çalışmalar sırasında park içinde bulunan bazı soyut heykeller sökülerek kenara atıldı. 1994 yılında yapılan 6 adet soyut heykelden bazılarının kırıldığı, bazılarının üzerinde ise sürüklenme izlerinin bulunduğu görüldü.

Parkta Fatma Başoğlu’nun 2 eseri bulunurken, Hakkı Baha Çavuşgil, Handan Börüteçene, Meriç Hızal, Nurettin Günaydın’ın birer eseri yer alıyor.

'BU TÜRKİYE’DE SANATIN TOPLUMLA BULUŞMASINDAKİ FAY HATTI'

Saraçhane parkındaki soyut heykellerden birini yapan heykeltraş Handan Börüteçene, heykellerin 1994 yılında yapıldığını, Nurettin Sözen döneminde iki defa İstanbul Çağdaş Heykeller Yarışması gerçekleştirildiği belirterek, "Bu ikinci yarışmaydı. Zaten birinci yarışmadaki heykellerin çoğu ortada yok veya yerleri değişti. Bu Türkiye’de sanatın toplumla buluşmasındaki fay hattıdır. Ne yazık ki Türkiye’de sanat eserlerinin başına böyle şeyler geliyor. Benim oradaki heykelimin adı ’İstanbul Kitabı’ydı.Çok üzgünüm" dedi.

'GÖRDÜĞÜM İÇİMİ BURKTU'

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi görsel sanatlar bölümü başkanı  Prof. Dr. Meriç Hızal ise heykelinin fotoğrafını gördükten sonra yaptığı açıklamada "Gördüğünüz heykelimin yarım küresinin sağdan sola alındıktan sonraki görseli. Şimdiki durum ise diğer yapıtlarla birlikte içimi burktu. Söz tükendi. Galiba parkın adı ile metaforik bir bağlantı kurdular" dedi.

DHA

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...