Parkinson için 'Birlikte Yürüyelim'

11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü'nde 6 şehirde eş zamanlı düzenlenecek etkinliklerle dilekler gökyüzüne uçurulacak

A A
Parkinson için 'Birlikte Yürüyelim'

Parkinson Hastalığı Derneği (PHD), hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak için “Birlikte Yürüyelim” etkinliğine davet ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Bursa’da eş zamanlı gerçekleştirilecek etkinliklerde nöroloji uzmanları hastalarla bir araya gelecekler ve “umut”  ve “hareket” çağrısında bulunacaklar.

Uzman fizyoterapistler ve Tai-Chi eğitmenleri eşliğinde egzersizlerin de yapılacağı etkinliklerde, hasta ve hasta yakınları, hastalıkla daha kolay başa çıkmak ve hayatlarını kolaylaştırmak için neler yapılabileceği konusunda doktorlar ve uzmanlar tarafından bilgilendirilecek. 11 Nisan Cumartesi günü saat tam 12.00’de 6 şehirde uçurulacak balonlarla umutlar ve dilekler gökyüzüne gönderilecek.

TÜRKİYE’DE HASTALARIN SADECE YÜZDE 50’Sİ TEDAVİ GÖRÜYOR

Dünyada 10 milyona yakın, Türkiye’de ise 100 bin Parkinson hastası olduğu tahmin ediliyor. Yaşlı nüfus arttıkça hastalığın görülme oranı da artıyor. Türkiye’deki hastaların sadece yarısı tedavi görüyor. Bunun en önemli nedeni ise hastalığın bazı hastalarda geç tanınması ya da yaşlılığın doğal sonucu olarak düşünülüp hiç tanınmaması.

İYİ BİR YAŞAM KALİTESİ HAYAL DEĞİL!

Parkinson hastalığında halen sürdürülmekte olan deneysel tedavi yöntemlerini; “gen tedavileri, hücre tedavileri, aşı çalışmaları ve yeni ilaçlar” olarak sıralayan Prof. Dr. Murat Emre “geleceğe dair umutlarımız yüksek” diyerek şunları kaydetti:

“Parkinson hastalığı konusunda yapılmakta olan yoğun araştırmalar bize önümüzdeki yıllarda daha etkili tedavilerin bulunması konusunda umut veriyor. Parkinson Hastalığı Derneği olarak toplumda hastalığın farkındalığını artırmak, doğru bilinen yanlışları veya yanlış bilinen doğruları vurgulamak, Parkinson hasta ve yakınlarını kapsamlı ve doğru bilgilendirmek için çaba gösteriyoruz. Dernek web sayfamızı sık sık güncelleyerek hasta ve yakınlarının başvurabileceği güvenilir bir kaynak sunuyoruz. Düzenlediğimiz “Farkındalık Etkinliklerinin” temel hedefi hem hastalığı tanıtmak hem de Parkinson tanısının bir “son” olmadığını, hastalığın belirtilerinin ilaçlarla, gereğinde cerrahi yöntemlerle geriletilebileceğini, uygun tedavi ve tedbirler ile uzun yıllar iyi bir yaşam kalitesi sağlamanın mümkün olduğunu vurgulamak”. 

UMUTLAR VE DİLEKLER GÖKYÜZÜNE UÇACAK

Parkinson Hastalığı Derneği’nin 11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü’nde İstanbul’da düzenleyeceği etkinlik saat 10.00’da Yıldız Parkı Çadır Köşkü’nde başlayacak ve saat 13.00’e kadar sürecek. Ankara’daki etkinlikler Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Saat 10.00’da başlayacak etkinlikler 14.00’te sona erecek. İzmir’de Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi’nde yapılacak etkinlikler saat 10.00’da başlayıp 13.00’e kadar devam edecek.

Adana’da Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı’nda İ.Akif Kansu Toplantı Salonu’nda düzenlenecek etkinlikler ile Bursa’da Uludağ Üniversitesi Tesisleri Wamtes Kükürtlü Kafe’de gerçekleştirilecek etkinlikler saat 10.00’da başlayacak. Mersin’de ise Parkinson hastaları için buluşma saat 12.00’de Mersin Üniversitesi Kampüsü Vadi Giriş Alanı’nda. 6 şehirdeki etkinliklerde eş zamanlı olarak tam saat 12.00’de umut ve dilekleri içeren balonlar gökyüzüne uçurulacak.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Alerjisi yüzünden ağlayamıyor