Parkinson tedavisinde çığır açan tedavi: Kendi derisinden beyin hücresi nakledildi

Parkinson hastalığı motor sistem hastalıklar grubuna dahil olan bir hastalık. Şimdiye kadar sadece erken tanıda bir tedavi elde edilebilen Parkinson hastalığında, çığır açan yeni bir yöntem keşfedildi. Harvard Üniversitesi'nden bir ekip, Parkinson hastası adamın derisinden aldıkları kök hücrelerle yeni beyin hücreleri üretip onları hastaya nakletti.

14 Mayıs 2020, Perşembe 12:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Parkinson, beyinde dopamin salgılayan sinir hücrelerinin hasara uğraması ve kaybedilmesinden kaynaklanıyor. Tedavisi yok. Tedavisi bulunmuyor. Hastalar, titredikleri için ayakkabı giymek, yüzmek gibi basit koordinasyon gereken ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geliyor. Harvard Üniversitesi’nden kök hücre uzmanı Dr Kwang-Soo Kim, Parkinson tedavisinde çığır açacak bir tedavi uyguladı. Hasta George Lopez’in (69) derisinden alınan kök hücreler genetik olarak programlandı. Beyin hücreleri olarak yeniden Lopez’e nakledildi. 2 milyon dolara mal olan tedavi, tıp dünyasında heyecan yarattı.

2017 yılında Dr Kwang-Soo Kim'in beyin cerrahı ekini, hasta Geroge Lopez'in derisindeki kök hücrelerden beyni için geliştirdikleri dopamin yüklü nöronları, hastanın beynine nakletti. Lopez gibi Parkinson hastaları motor kontrol kaybından muzdaripler çünkü beyinleri yeterli dopamin üretmeyi bırakır.

Ancak Dr Kwang-Soo Kim'in geliştirdiği bu yöntem, Parkinson tedavisinde umut oldu.

Beyin pili ile tedavi

Beyin pili ile tedavi

Öte yandan, ülkemizde ve dünyada Parkinson tedavisi için uzun zamandır beyin pili kullanılıyor.

Halk arasında “Beyin Pili” olarak bilinen nörostimulatör uygulamaları ise Parkinson hastalığı konusundaki en büyük gelişme. Her hastanın ameliyatla düzelmesi ve tedaviye yanıtı farklılık gösterse de Parkinson cerrahisi hastalar için önemli bir tedavi seçeneği.

Hastaların çoğunda belirgin bir düzelme gözlenmekle birlikte az yarar gören veya hiç görmeyen Parkinson hastaları da bulunuyor. 

Parkinson hastalarında genellikle teşhisten 4-5 yıl sonra cerrahi tedavi yöntemleri düşünülebilir. Bu karar ve süre hastanın ilaca olan yanıtıyla ilgili. Kısaca, ilaca rağmen günlük hayatında sıkıntılar sürüyorsa ve ilaç yan etkileri baş göstermişse hastaların ameliyata yönlendirilmeleri yararlı olur.


Bununla birlikte, beyin pili ameliyatı çok geç dönemde yapılırsa etkinliği az olur, yani son çare olarak görülüyor.

Zamanı gelince, hastalığın orta döneminde, fazla gecikmeden yaptırmakta yarar var.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs korkusu uykuda da devam ediyor