Parmak çomaklaşması akciğer kanseri belirtisi

Bazen tırnak şeklinizde değişiklikler meydana gelir. Bu durum çoğu zaman bir tehlikeye işaret etmez. Ancak bazı durumlarda ölümcül tehlikeler yaratabilir. Bunlardan biri de çomak parmak hastalığı. Peki, nedir bu çomak parmak hastalığı? Detaylar haberimizde…

06 Aralık 2019, Cuma 13:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Parmakta meydana gelen beyaz lekeler, kıvrımlar, kırılmalar çoğu zaman bir tehlikeye işaret etmez. Ancak pvücudumuzda meydana gelen köklü değişimleri çoğu zaman ciddiye almamızda fayda var. 

Bu yılın başlarında, Jean Williams Taylor adlı bir kadına sosyal medya hesabından elinin fotoğrafını paylaşması sonucunda arkadaşları ona akciğer kanseri olabileceğini ve doktora gidip test yaptırması gerektiğini söylediler. 


Jean başlangıçta bu önerinin “biraz aşırı” olduğunu düşündü, ancak doktorunu ziyaret ettikten ve birkaç test yaptıktan sonra, her iki akciğerinde kanser olduğu ortaya çıktı. 

Çeşitli MR ve kan testlerinden sonra   her iki ciğerinde de kanser meydana geldiği ortaya çıktı.


Çomak parmak hastalığı geliştiğini nasıl anlarım?

Çomak parmak hastalığının akciğer kanserinin en önemli belirtilerinden biri olduğu söyleniyor. Çomak parmak hastalığını tırnaklarınızı birleştirerek ‘’elmas yöntemle’’ de teşhis edebilmeniz mümkün.

Parmaklarınızı birleştirdiğinizde boşluk oluyorsa çomak parmak hastalığı için risk gurubunda değilsiniz.


Ancak boşluk oluşmuyorsa doktora gitmeniz ve çeşitli testlerden geçmeniz gerekebilir. 


Posta.com.tr

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Karaciğer düşmanı: Kolanjiyo kanseri