Partnerinizle birlikte uyumanın 9 faydası

Elbette her insan sevdiğiyle birlikte uyumayı ister. Partnerle birlikte uyumak, modern zamanların -hele evlilik varsa- olmazsa olmazlarından zaten. Pek çoğumuz partnerimizle birlikte uyumak zaman yaratıyoruz ya da bir şekilde 'öyle gelişiyor'. İyi ama partnerle birlikte uyumanın ruhumuza ve bedenimize faydalarını biliyor muyuz? İşte partnerinizle birlikte uyumanın 9 faydası!

08 Mayıs 2021, Cumartesi 11:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Güne daha pozitif başlarsınız

Güne daha pozitif başlarsınız

Gece kötü bir rüyadan uyanıp yalnız uyumaya devam ettiğinizi bir düşünün, bir de sevgilinize göğsünde uykuya yeniden daldığınızı düşünün. Belki partneriniz sizin kötü rüya gördüğünüzü hissedip sizi uyandırdığını ve yeniden uyuttuğunu düşünün. Sabah nasıl daha mutlu uyanmazsınız ki?

Stresinizi azaltır ve güveninizi artırır

Stresinizi azaltır ve güveninizi artırır

Sevdiğiniz kişi ile birlikte uyuduğunuz zaman strese bağlı olan kortizon hormonu seviyeniz anında düşer. Bu noktada endişeyi azaltan oksitosin hormonu salgılamanıza yardımcı olur. Aşık olduğunuz kişiye sarılıp uyurken her şey arka planda kalır ve strese sebep olacak her şey ortadan kalkar.

 Enerjinizi yükseltir

Enerjinizi yükseltir

Yapılan tıbbi araştırmalar sonucu, sevdiğimiz kişiyle uyurken stresimizin azaldığı gibi, stres nedeni ile oluşan ağrılara sebep olan hormonlarda azalır. Aşık olduğunuz kişinin sıcak bedeni sizi fiziksel olarak rahatlatır ve enerjinizi yükseltir.


Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Bir diğer yapılan araştırmalar sonucunda, düzenli olarak birlikte uyuyan çiftlerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Birlikte uyuyan çiftlerin solunum yolu hastalıkları ile savaşma şansları daha yüksektir. Çünkü vücutlarını daha sağlıklı hale getiren, daha fazla antikor salgılamaktadılar. Antikor ise bağışıklık sistemini güçlendiren bir hormondur.

Vücut sıcaklığınızı dengeler

Vücut sıcaklığınızı dengeler

Araştırmalar sonucu uyuduğunuzda vücut sıcaklığınız düşer ve bu durumda uyku kaliteniz de düşebilir. Fakat sevdiğiniz kişi ile aynı yatağı paylaşmak durumu değiştirebilir. Uyurken partneriniz ile vücutlarınızın birbirine değmesi, sarılmanız ya da kollarınız ile bacaklarınızın birbirine dolanması ısınmanız için yeterli olacaktır.


Yaşlanmayı önler

Yaşlanmayı önler

Yapılan araştırmalar da, sevdiğiniz kişi ile düzenli bir şekilde uyumak yaşlanmayı engelliyor. Bunun nedeni o an mutluluk hormonunun artması ve stres seviyenizin azalmış olması.

Partneriniz ile uyumunuz artar

Partneriniz ile uyumunuz artar

Sevdiğiniz kişi ile aynı anda uyuyup, bir süre sonra aynı anda uyanmaya başlarsınız. Bu durum sosyal yaşantınızın düzenli olduğunu gösterir ve birbirinize karşı olan uyumunuz artmaya başlar.

Daha kolay uykuya dalmamızı sağlar

Daha kolay uykuya dalmamızı sağlar

Yalnız başımıza uyumaya çalışırken düşünceler etrafında dönüp durmaya başlarız. Zihnimiz açıldıkça uykumuz da açılır. Ancak, sevdiğimiz biriyle uyumak, etrafımızdaki güvenlik ve sakinlik hissi nedeniyle beynimizin tüm kaygılardan derhal ayrılmasına olanak tanıdığı kanıtlanmıştır. Bu sayede daha hızlı uykuya dalabiliriz.

Ağrı kesici etkiye sahiptir

Ağrı kesici etkiye sahiptir

Yapılan araştırmaların bir diğer sonucu ise şunu gösteriyor; yatağımızı sevdiğimiz kişiyle paylaşırken stresle birlikte ağrıları hissetmemize sebep olan hormonlar da azalır. Sevdiğimiz insanın sıcak bedeni bizi fiziksel olarak rahatlatır, bu da ağrıyı daha az hissetmemize sebep olur. Bir yerimizin ağrıdığını hissettiğimizde ilaçlara sığınıp bir köşeye sinmek yerine sevdiğimize sarılıp rahatlamayı deneyebiliriz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlişkiniz bitti mi? Bu 20 işarete dikkat