Patara Fener kasnağına ilk taşı Vali Yazıcı koydu

Patara Fener kasnağına ilk taşı Vali Yazıcı koydu

Patara Fener kasnağına ilk taşı Vali Yazıcı koydu

09 Kasım 2021, Salı 15:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA,(DHA) - ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, restorasyon çalışmaları devam eden Patara Deniz Feneri'nin ilk kasnağın ilk taşını koydu. Deniz Feneri kasnağına taşı koyduktan sonra incelemelerde bulunan Vali Yazıcı, "Bu güzel eserimizi Patara'ya, turizm cenneti Antalya'mıza yeniden kazandırmak çok önemli. Patara'nın sembolü haline dönüşen Deniz Feneri'ni aslına uygun bir şekilde restore ederek şehrimize kazandıracağız" dedi.

Vali Ersin Yazıcı, Patara Antik Kenti'nde MS. 64-65 yıllarında Roma İmparatoru Nero döneminde yapılan ve doğal afetler sonucu 15'inci yüzyılda yıkılan Patara Deniz Feneri restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Ziyarette Vali Yazıcı'ya Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan eşlik etti.

Restorasyon çalışmaları kapsamında Deniz Feneri'nin ilk kasnağına ilk taşı koyan Vali Yazıcı, Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan'dan bilgi aldı. Böylesine tarihi ve önemli bir yapıyı tekrardan ayağa kaldırmanın kendileri için heyecan ve mutluluk verici olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, Deniz Feneri'nin bilimin ışığında aslına uygun olarak ayağa kaldırılacağını belirtti.

BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ BU ÇALIŞMADA

Deniz Feneri'nin restorasyon çalışmalarının aslına uygun bir şekilde aynı özellikteki taşlarla titizlikle devam ettiğini belirten Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan, sürecin zorlu olduğunu ancak tarihi bir değer olan Deniz Feneri'nin ayağa kaldırılması için çok çalıştıklarını dile getirdi. Desteklerinden dolayı Vali Yazıcı'ya teşekkür eden Kazı Başkanı İşkan, "Burayı Likya döneminde ilk olarak bir Vali inşa ettirdi. Yine bir Vali tarafından ayağa kaldırılıyor. Bu konuda desteğinizden dolayı teşekkür ederim. Geçmişten günümüze köprüler kurmak, eski eserlerimizi anlamakla ve yaşatmakla olur. Bu köprüleri kurdukça tarihimizi daha iyi anlayacağımıza inanıyorum. Ülkemize çok özel bir eser kazandırıyoruz. Bütün dünyanın yapımını takip ettiği bir olay haline geldi. Çok önemseniyor. İnşallah restorasyon çalışmaları tamamlandığında ülkemize güzel bir eseri kazandıracağız" dedi.

BÖLGEMİZE DEĞER KATACAK

Patara Deniz Feneri'nin restorasyon çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Yazıcı, şunları söyledi;

"Havva Hocamızın gayretleriyle başlayan bu güzel süreci yaşıyoruz. Bu güzel eserimizi Patara'ya turizm cenneti Antalya'mıza yeniden kazandırmak çok önemli. Bu önemli eseri yeniden ayağa kaldırmak adeta yeniden bir tarih yazmak gibi. Patara'nın sembolü haline gelen bu feneri inşallah en güzel şekilde ayağa kaldırarak bölgemize kazandıracağız. Bu eserleri ayağa kaldırdığımızda Antalya markamızı güçlendireceğine ve bölgemize katma değer kazandıracağına yürekten inanıyorum. Bölgede Osmanlı'nın ilk Telsiz Telgraf İstasyonu'nun da restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bu süreçler tamamlandığında Patara'nın hem Osmanlı hem de Likya'dan gelen tarihini canlandırmış olacağız."

TARİHİ AYAĞA KALDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Antalya'nın dört bir yanında tarihi değerleri yeniden ayağa kaldırma noktasında çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Vali Ersin Yazıcı, "Antalya, turizmin yanı sıra tarihiyle de öne çıkan önemli bir şehir. Bu önemli şehrimizde tarihi değerlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz" dedi. "Tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz" diyen Vali Yazıcı, "Bugün de Patara Deniz Feneri'nin restorasyon çalışmalarını inceleyerek ilk kasnağın ilk taşını koyduk. Bu, çok heyecan ve mutluluk verici. Böylesine güzel ve özel bir tarihi değeri inşallah en kısa zamanda tamamlayıp Antalya'mıza, turizmimize kazandırıyor olacağız. Hep birlikte memleketimiz için çalışmaya, tarihimizi ayağa kaldırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

OSMANLI'NIN İLK HABERLEŞME İSTASYONU

Vali Yazıcı, Patara Deniz Feneri'ndeki programın ardından yine Patara'da bulunan ve Sultan 2. Abdülhamid Dönemi'nde 1906 yılında Afrika'daki topraklarla haberleşmek için inşa edilen Osmanlı'nın ilk Telsiz Telgraf İstasyonu'nda devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi. Kazı Başkanı İşkan'dan bilgi alan Vali Yazıcı, "Tarihiyle, kültürüyle eşsiz bir coğrafyada yaşıyoruz. Kuzey Afrika'daki son toprağımız Trablusgarp ile bağlantımızı sağlayan telsiz telgraf istasyonunu aslına uygun olarak restore ediliyor. Dönemin en üst teknolojisi ile yapılmış bu istasyonu ayağa kaldırarak tarihimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Yükselen eserleriyle Patara tarihe ışık tutmaya devam ediyor" dedi.

Vali Yazıcı, restorasyon çalışmalarında görev alan personel ile de sohbet etti.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'nin en büyük belediyecilik fuarı Antalya'da başlıyor