Patates tek başına suçlu değil!

Patates tek başına suçlu değil!

Kilo aldırmada suçlanan patates kızartması aslında tek başına suçlu değil! Yapılan bir araştırma patates kızartması tüketenlerin yanında yüksek kalorili sosları, şekerli meyve sularını ve tatlıyı da tercih ettiğini; dolayısıyla bunun da şişmanlamada etkili olduğunu ortaya koydu

04 Aralık 2014, Perşembe 11:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Prof. Dr. Hakan Şentürk, patates kızartmasının kilo aldırmada tek başına suçlu olmadığını söyledi. Öte yandan Şentürk, özellikle kilo vermek için günde 3 ya da 5 litre su tüketmenin uydurma olduğunu da belirtti.

'SUYU GEREKTİĞİ ZAMAN TÜKETELİM'

Suyun, vücudun istediği zaman tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Şentürk, su yerine geçen ürünler yerine doğrudan su tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Prof.Dr. Şentürk, "Suyu ne zaman içmeliyiz? Hararetimiz olduğu zaman içmeliyiz. Aslında vücudumuz bunu çok iyi düzenliyor. Hararetimiz varsa su içmek zorundayız; ama su içmeme alışkanlığımızın hiç olmaması da iyi değil. Su yerine geçecek meyve suyu, kola gibi gazlı içecekler, karton içindeki meyve suları çok zararlı. Hem kalori kaynağılar hem de doğal su içme alışkanlığımızı azaltıyorlar. Eğer bunları tüketmezsek yani sentetik renkli suları tüketmezsek, normal suyu tüketmek zorunda kalacağız. Bu da daha iyi. Yani şu alışkanlığı edinmeye çalışalım. Bir restoranda gittiğimiz zaman, yiyeceğin yanında içecek olarak ne istersiniz dedikleri zaman su içeceğim diye düşünmek lazım. Böyle olduğu zaman zaten doğal olarak 1-1,5 litre suyu tüketeceğiz. Bu da vücudun ritmini sağlayacaktır" dedi.

'TAMAMEN UYDURMA'

Kilo vermek için günde 3 ya da 5 litre su tüketilmesi gibi söylemlerin tamamen uydurma olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hakan Şentürk, "Özellikle kilo vermek için günde 3 litre su tüketin, 5 litre su tüketin bunlar tamamen uydurma şeyler. Bunlarla hiçbir yere gitmek mümkün değil. Gerek yemek esnasında gerekse yemek sonrasında ihtiyaç tutarında su tüketmenin hiçbir olumlu ya da olumsuz etkisi yoktur" şeklinde konuştu.

'TEK BAŞINA PATATESTEN BİR ŞEY OLMAZ'

Patates kızartmasının her seferinde çok suçlandığını dile getiren Prof.Dr. Hakan Şentürk, patatesin tek başına büyük bir suçlu olmadığını ve beraberinde tüketilen ürünlerle daha zararlı olduğunu ifade etti. Prof.Dr. Şentürk şunları kaydetti:

"Evet suçlandığı kadar etkisi var. Soslar da aynı kapsama giriyor. Size şöyle çok ilginç bir çalışmadan bahsedeyim. Danimarka’da bir çalışma yapılmış. Tek suçlunun patates kızartması olmadığı görülmüş. Niye? Çünkü araştırmayı yapan kişi, gidip patates kızartması yiyen kişilerin süpermarket faturalarını toplamış. Bunların süpermarketlerden neler aldıklarına bakmış. Şunu görmüş. Patates kızartması tüketenlerin çoğu süpermarketlerden birayı, bu renkli içecekleri, sosları ve tatlıları çok daha fazla alıyor. Yani bu da şunun göstergesi, patates kızartması tek başına büyük bir suçlu değil. Onu tüketenler beraberinde çok daha zararlı şeyler tükettikleri için zarar buradan ileri geliyor."

İHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Mart 2021 )