Patron rekabeti sanata sıçradı

Patron rekabeti sanata sıçradı

Dünyaca ünlü ressam Burhan Doğançay'ın 'Mavi Senfoni' eserine Ülker'in patronu Murat Ülker'in 2.7 milyon TL ödemesi sanat ve ekonomi çevrelerince çok konuşuldu

22 Kasım 2009, Pazar 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

54 esere 70 milyon sterlin

2008’de Amerika’nın köklü bankası Lehman Brothers’ın batışı, krizin başlangıç noktası olarak tarihe geçti. Aynı günlerde dünyanın önde gelen sanat galerilerinden Sotheby’s, Londra’da çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden ressam Damien Hirst’ün 54 eserini 70 milyon sterline sattı.

Picasso’nun bile rekorunu kıran bu gelişme, dünya gündemine oturan finansal krizle ilişkilendirilerek haber, ‘Damien Hirst up (yukarı), Lehman Brothers dawn (aşağı)’ başlığı ile verildi.

‘Kriz bitiyor’ yorumu yapıldı

Türk resim sanatının dünya çapındaki ressamı Burhan Doğançay’ın ‘Mavi Senfoni’ isimli başyapıtına Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding’in Başkanı Murat Ülker’in 2.2 milyon TL (KDV dahil 2.7 milyon) ödeyerek bir rekora imza atması, çok konuşuldu.

Bu gelişme Türkiye’de krizin etkilerinin hafiflemeye başlayacağı şeklinde bir işaret olarak yorumlandı. Bundan önceki rekor fiyat Suna-İnan Kıraç çiftinin Osman Hamdi Bey’in ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ eserine ödediği 5 milyon liraydı.

Çağdaş resim tutkunu

Ekonomist dergisinde yer alan habere göre, geçen yıl dünyanın en prestijli markalarından çikolatacı Godiva’yı sürpriz biçimde satın alarak gündeme gelen Murat Ülker, bu kez yaptığı sürprizin nedenini şöyle açıkladı: “Dünyanın önemli müzayede merkezlerinde eserleri 1 milyon doları aşmış ressamlar farklı kategoriye konulur. Onların farklı bir yeri vardır.” Verdiği rekor fiyatla Türk resim sanatına büyük katkı yapan Murat Ülker’in aslında bir çağdaş resim tutkunu olduğu belirtiliyor.

Her koleksiyoncu ister

Satışın yapıldığı müzayedeyi yöneten Antik Sanat Galerisi’nin yönetim kurulu üyesi Olgaç Artam, her koleksiyoncunun böylesi bir başyapıta sahip olmak isteyeceğini belirterek şunları söyledi: “Talep yüksek olunca, ödenmesi gereken fiyatın yükselmesi de çok normal.

Doğançay’ın ‘Mavi Senfoni’si için ödenen 2.7 milyon lira sanat dünyamız için gerçekten de rekor bir fiyattır ama şu anda ‘4 milyon veriyorum bir tane daha böyle bir Doğançay tablosu isterim’ deseniz, bir tane daha yok.”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs test ücretleri nasıl geri alınacak?