Patronunuza sakın bunu demeyin! Tazminatsız kovulabilirsiniz

Patronunuza sakın bunu demeyin! Tazminatsız kovulabilirsiniz

Bursa'da görülen bir iş davasında emsal nitelikte bir karar çıktı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun çalışanlara önemli bir uyarıda bulundu

26 Ekim 2019, Cumartesi 10:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bursa’da görülen bir iş davasından son derece dikkat çekici bir karar çıktı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, davanın ayrıntılarına ilişkin bilgi verdi.

5 yıl 9 ay boyunca özel sektördeki bir iş yerinde çalışan işçi, yine aynı iş yerinde çalışan kardeşi ile işverenin tartışmasına müdahil oldu. Tartışma sırasında işveren, işçiye, 'Sen karışma', işçi de işverene, 'Sen kimsin!' dedi. Tartışmanın ardından işveren işçiyi tazminatsız işten çıkardı. 

Önce tazminatını aldı ardından büyük şok yaşadı

Bunun üzerine yargıya giden işçi Bursa İş Mahkemesi’nde görülen davayı kazandı ve tazminatını aldı. Ancak işveren davayı bir üst mahkemeye taşıdı. İstinaf mahkemesi olarak davayı görülen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, şok bir karar aldı. 

'Sen kimsin!' hitabının, işverenin otoritesini sarsıcı ve işverene karşı sataşma mahiyetinde olduğuna karar veren mahkeme, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yönünde karar aldı" diye konuştu.

Emsal karar

Kararın emsal olduğunu belirten Erdursun, çalışanları uyardı. Erdursun, "Sakın patronunuza ‘Sen kimsin!’ demeyin. Tazminatsız kapı önüne koyulabilirsiniz" şeklinde konuştu.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Borsa günü düşüşle tamamladı