PC'niz oyunlara diz çökmesin!

PC'niz grafik canavarı oyunlar karşısında diz çökmeye başladıysa, bir de bunları deneyin!

22 Mart 2014, Cumartesi 00:02
A A
PC'niz oyunlara diz çökmesin!

Bilgisayarda oyun oynamak, konsola göre biraz daha karmaşık ve zahmetli olabilir. Sonuçta aralarından seçim yapmanız gereken birçok donanım, en iyi performansı almak için karıştırmanız gereken ince ayarlar var. Bu yazımızda PC'deki oyun deneyiminizi geliştirecek 10 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Ekran kartınızı overclock edin

Oyun performansını artırmanın en kolay, en ücretsiz yollarından bir tanesi, ekran kartınızı overclock etmek. İşlemcinizi de overclock edebilirsiniz, ancak bundan ekran kartınızda olduğu kadar verim alamayabilirsiniz.

İndirimli oyunları kaçırmayın

Oyunları ilk çıktığında oynamanız şart değilse, onlar için tam ücret ödemeyin. Steam'deki indirimleri takip edin, bununla da kalmayın ve Amazon, Gamefly ve diğer web sitelerinin çoğu zaman daha uygun fiyatlar sunduğunu unutmayın.

Bir Gamepad bağlayın

Arkadaşlarınız aksini söylüyor olabilir, ancak doğrusu şu ki bazı oyunlar gamepad'le daha iyi oynanıyor. Bizim favorimiz Xbox 360 gamepad'i, ancak başka birçok iyi seçenek de var.


Steam kitaplığınızı düzenleyin

Steam kitaplığınızı düzenleyin

Bir PC oyuncusuysanız, oyunlarınızı Steam ile organize ediyor olma ihtimaliniz yüksek. Bu durumda Steam'de çok fazla oyun biriktirmiş olma ihtimaliniz de yüksek. Steam, listenizi düzenlemenize yardımcı olacak birkaç dahili işleve sahip. İsterseniz Steam içine elle oyun veya kategori ekleyebilir, veya bunu Depressurizer gibi bir araçla otomatik hale getirebilirsiniz.

Save'lerinizi yedekleyin ve eşitleyin

Steam'in dahili bulut işlevi, bazı oyunlarınızın save dosyalarını eşitleyebiliyor ancak pek güvenilir olduğu söylenemez ve tüm oyunlarla çalışmıyor. Steam yerine save'lerinizi Dropbox ile eşitleyen GameSave Manager gibi bir araçtan faydalanabilirsiniz.

Klasikleri yeni PC'nizde bile oynayın

Bazen eski oyunlarınızı ortaya çıkarıp biraz nostalji yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ancak eski oyunlarını çoğunlukla direkt olarak çalıştıramayacaksınız. Bu durumda DOSBox veya ScummVM gibi emulator'lerden yardım alabilirsiniz.


Kendi Steam Makinenizi yapın

Kendi Steam Makinenizi yapın

Rahat kanepenizde otururken PC'lerin kurcalanabilirliği ve konsol oyunlarına bir arada mı sahip olmak istiyorsunuz? Steam Machine'ler henüz satışa çıkmasa da, mevcut PC'nizi Windows ve Steam'in Big Picture moduyla bir Steam Machine'e çevirebilirsiniz. Alternatif olarak oturma odası PC'nize SteamOS beta işletim sistemini de yükleyebilir, saf bir Steam Machine deneyimi elde edebilirsiniz.

Mod yükleyin

PC oyunlarının en iyi yönlerinden bir tanesi, mod'lanabilmeleri. Oyununuzdaki herhangi bir şeyi beğenmediniz mi? Onu değiştirecek bir mod oluşturulmuş olması muhtemel. Mod'lar sayesinde oyun grafiklerini geliştirebilir, menülerini daha işe yarar hale getirebilir, yepyeni işlev ve görevler ekleyebilirsiniz.

Daha iyi bir donanım satın alın

Daha iyi ve tepkisel bir denetim mi istiyorsunuz? Oyunlar için özel üretilmiş klavye ve farelere göz atmanızda fayda var. Daha iyi görüntü istiyorsanız, daha iyi monitörlere bakın. Oyunlarınızı daha iyi duymak için iyi birer kulaklık; daha iyi çevrimiçi deneyimi için iyi bir mikrofonlu kulaklık alabilirsiniz.

Optimal grafik ve performans ayarlarını bulun

Oyunların grafik ayarlarını sonuna dayamak için en az birkaç yüz dolarlık harcama yapmanız gerekiyor. Peki bir oyuncu, bunun dışında ne yapabilir? Donanımınız için en uygun ayarları bulabilirsiniz! Hangi ayarın nasıl etki ettiğini bulmak zaman alıcı olabilir, ancak bunun sonunda hangilerinin performansı düşürdüğünü ve hangilerini açmaya değdiğini öğreneceksiniz. Ayar yapmayı sevmiyorsanız, "Medium" benzeri hazır ayarları seçmeyi deneyin.

Resimlerle: 2013'ün en iyi Android oyunları

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...