Pekin’de savaş karşıtı bir sergi: ‘Çiçek Okyanusu’

Çinli sanatçı Li Hongbo rengarenk eserlerden oluşan sıra dışı sergisiyle Pekinli ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

21 Haziran 2017, Çarşamba 14:27
A A

‘Çiçek Okyanusu’ adlı sergide yaklaşık beş bin tabaka kağıt kullanılarak kurşun, tabanca, makineli tüfek ve savaşta kullanılan diğer aletlerin heykelleri yapılmış. 

Gerçek hayatta insanları öldüren bu aletler akordiyon gibi açılarak birer çiçeğe dönüşüyor.

Li Hongbo, Sanatçı: “Bu sanat eserlerine imza attım çünkü dünyayı hala askeri alanda bir rekabet, savaş ve korku kaplamış durumda. Ben de bu çalışmamla insanların saplantılarından kurtulmalarını istiyorum. Onların hiçbir münakaşaya girmeden barış dolu güzel bir dünyayı arzulamalarını istedim.”

Sergide kağıttan yapılmış iki bin farklı eser bulunuyor. Bu eserler sanatçının savaş, nefret ve kendi arzuları hakkındaki düşüncelerini yansıtıyor.

Wang Duanting, Ziyaretçi: “İnsanları öldüren silahlar, bir çiçeğe ya da bir oyuncağa dönüşüyor. Bu çok güzel bir zıtlık. Bunu görmek bizleri savaş,barış, ölüm ve yaşam konularında yeniden düşünmeye itiyor.”

İlk olarak 2012 yılında Sidney Sanat Bineali’nde açılan ‘Çiçek Okyanusu’ adlı sergi 20 Temmuz’a kadar Pekin’de görülebilecek.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.