Perde alırken ve kullanırken en sık yapılan 6 hata

Evlerin dekorasyonunu tamamlayan en önemli eşyalardan birisi perdedir. Fakat perde kullanırken ya da alınırken en çok yapılan bu 6 hataya dikkat etmek gerekiyor.

18 Haziran 2020, Perşembe 09:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yanlış ölçü almak

Yanlış ölçü almak

Yapmanız gereken ilk şey, pencere ölçülerinizi doğru almak ve bu ölçülere uygun perdeler diktirmek olmalıdır. Perdeler evin giysisidir denir, üzerine uygun olmayan bir şey giydirmek istemesiniz değil mi?


Çok alçaktan asmak

Çok alçaktan asmak

Odanın yüksekliğini kesmemek için perde çubuk ve kornişlerini tavana monte edin, bu özellikle de küçük alanlar söz konusu olduğunda önemlidir.


Kısa perde almamaya özen gösterin

Kısa perde almamaya özen gösterin

Klasik yan paneller için, gerçekten yere kadar uzanan perdeler seçmelisiniz. Eğer hazır dikim ürünlere bakıyorsanız, duvar ölçülerinize dair bilinçli ve seçtiğiniz ürünlerin yere değeceğine emin olun.


Fon boyutlarına dikkat edin

Fon boyutlarına dikkat edin

Perde seçerken sadece boyuna değil, enine de dikkat etmelisiniz. Pencereyi ucu ucuna örten bir perde, yetersiz olacak ve çirkin gözükecektir. Geleneksel oran, pencere eninin 2 katıdır. Böylece perdeleriniz daha zengin ve hoş görünür.


Ütü şart

Ütü şart

Kırışık perdeler pasaklı ve dağınık bir görünüme sebep olur. Tembellik yapıp, asıldıktan sonra birkaç gün içinde kendi kendilerine düzeleceklerini düşünmeyin; asmadan önce mutlaka ütüleyin.


Doğru perde araçları seçimi

Doğru perde araçları seçimi

Perdeleri asacağınız aparatlar da en az perdeler kadar önemlidir. Perde kumaşınızın ağırlığına göre tercih yapmalı, perdelerinizi sorunsuz taşıyacağına emin olmalısınız. Ayrıca, çubuk ve topuzların perde tarzı ile uyumu da teknik ve görsel açıdan dikkat edilmesi gerekenlerdendir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ev dekorasyonunuz için fikir verecek 24 alternatif