Peri bacalarının yanındaki inşaatta yıkım başladı

Peri bacalarının yanındaki inşaatta yıkım başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada peri bacalarının yanına yapılan otel inşaatında yıkımın başladığı duyuruldu.

14 Şubat 2019, Perşembe 13:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Yılda 2 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, Mesit mevkiindeki Müze Yolu üzerinde peri bacalarının bitişiğine yapılan otelin inşaatı yaklaşık 2 ay önce başladı. İş insanı M.K. tarafından yaptırılan ve 5 ayda tamamlanması planlanan, yan yana 2 binadan oluşan otel inşaatı tepkilere neden oldu.

İNŞAAT DÜN DURDURULMUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanlığı, peri bacalarının yanında yükselen otel inşaatıyla ilgili basına yansıyan haberlerin ardından dün yaptığı açıklamada, inşaatın durdurulduğunu bildirdi.

BAKANLIK: YIKIM KARARI ALINDI

Bakanlık'tan bugün yapılan açıklamada ise inşaat ile ilgili yıkım kararı alındığı duyuruldu.

Söz konusu inşaatın durdurulduğunun dün kamuoyu ile paylaşıldığı hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kültür ve medeniyetler beşiği olan yurdumuzun eşsiz zenginliklerini korumak için gösterdiği derin hassasiyet ve tavizsiz tutum, Bakanlığımız tarafından sarsılmaz bir ilke olarak kabul edilmektedir. Bakanlığımızın, peri bacalarının bulunduğu bölgede kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı verdiği talimatlar doğrultusunda, Göreme beldesinde 2 pafta 9423 parselde yapıldığı belirlenen inşaat hakkında yıkım kararı alınmış ve yıkıma başlanmıştır."

Bakanlık tarafından kurulan komisyonla Kapadokya bölgesinde çok hızlı bir şekilde incelemelerin yapılarak, tespit edilen kaçak ya da çarpık yapılarla ilgili kararların da aynı hızla alınarak uygulamaya konulacağı duyuruldu.Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Depremin sembol ismi Azize Çelik konuştu: O ikisini delikten gördüm