Perihan Savaş: 13 yaşında evlendim, ben bir çocuk gelindim

Perihan Savaş, sahneyle beş yaşında tanıştı. Sert bir annesi oldu. Özgür olmak için 13 yaşında evlendi ve altı ay sonra evlilik Adli Tıp’ta son buldu.

23 Mayıs 2020, Cumartesi 11:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Perihan Savaş, Hürriyet'ten Hakan Gence'ye içini döktü. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Perihan Savaş'ın hikayesi...

Anneniz çok sert mizaçlı bir insanmış galiba...

Dominant bir kadındı. Gelenek, göreneklere bağlı, çok sıkı ve tutucuydu. Bacak tüylerimi hatta kaşlarımı bile aldırmazdı. “18 yaşına gel öyle” derdi.Evlendiğinizde 13 yaşındaymışsınız. Çocuk gelin olmuşsunuz. Nasıl o yaşta evlendiniz?

Ailelerden izin alarak.

Sebebi neydi?

Özgür olacağım sandım. Nişanlanınca ince çorap giyip kaşımı alacağım, arkadaşlarımla buluşacağım sanıyordum. Yanılmışım.Ne kadar sürdü evlilik?

Ne kadar sürdü evlilik?

Altı ay. O 22 yaşındaydı ve askeri okulda okuyordu. O dönemin şartlarında okurken evlilik yaparsa askeri okuldan ayrılabilecekti. O yüzden nişandan sonra hemen nikâh yapıldı. Planlarımıza göre bir sene sonra Almanya’ya gidip tiyatro eğitimi alacaktım. O doktora yapacaktı. Ama evlendik, “Tiyatrodan ayrılacak” dedi ve benim için bitti.

Evlilik boyunca birlikte mi yaşamıştınız?

Evlilik boyunca birlikte mi yaşamıştınız?

Ben kendi evimde, o kendi evindeydi. Hiçbir birlikteliğimiz olmadı. Boşanma sırasında babam “Bu çocuklar ayrı evlerde yaşadılar, daha sonra kızımın kısmeti çıkarsa evlenmiş görünecek” dedi. Kızlık olayları çok önemli diye rapor almamızı istedi. Ben Adli Tıp’a gittim. Maalesef hepsini yaşadım.

Bunlar o yaştaki biri için çok ciddi travmalar değil mi?

Bunlar o yaştaki biri için çok ciddi travmalar değil mi?

Evet öyle. Düşün, apartmanda evcilik oynuyordum. Mahallenin küçük çocuklarını kapı önüne dizer, “Nişanlım gelince haber verin, oyuncaklarımı toplayayım” derdim.


Sonra ailenizi affettiniz mi olanlar için?

Sonra ailenizi affettiniz mi olanlar için?

Amcamlar çok tutucuydu. Babamın aklını çeldiler. Babam bana sordu aslında. Ama çocuk aklıyla daha rahat bir hayatım olacağını düşünerek “İstiyorum” dedim. Tabii yaşım nedeniyle kesinlikle ailenin sorumluluğundaydı. Ben kendi kızım için böyle bir şeye asla izin vermezdim. Çocuk gelinsin düşünsene! Ama o yıllarda her şey farklıydı. Ve bu bende elbette travmalar yarattı.


 Yıllardır içinde bulunduğunuz sektörü nasıl anlatırsınız?

Yıllardır içinde bulunduğunuz sektörü nasıl anlatırsınız?

Laylaylom iki saat çalıştın, gidip paranı kazandın gibi bir şey yok. Sabahın köründen gece yarılarına kadar çalışmalısın. Özel hayatından fedakârlık ediyorsun.


Hayatınızda nelerden, ne kadar vazgeçtiniz?

Hayatınızda nelerden, ne kadar vazgeçtiniz?

İki çocuğumdan birini sette büyüttüm, diğerineyse annem baktı. Film çekmeye gidip döndüğümde çocuğum emeklemeye başlamıştı! Eskiden dışarıya çıkamazdım. Son zamanlarda bunu aştım. Artık pazara da gidiyorum. Pazarcılarla oturup çay içiyorum. Etrafımı sarıyorlar, fotoğraf çektiriyorum.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karantina bebekleri yolda