Perseid meteor yağmuru görsel şölen sundu

Yılda bir kez yaşanan Perseid meteor yağmuru dün gece büyüleyici anlara vesile oldu. Kayseri’deki gökyüzü tutkunları, meteorların en görkemli gösterilerinden biri olan Perseid meteor yağmurunu Erciyes Dağı’nın 2 bin 650 metre yüksekliğinde izledi.

13 Ağustos 2020, Perşembe 15:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Perseid meteor yağmuru başladı. Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Türkiye'den de izlenebiliyor.

Meteor yağmuru dün gece Türkiye'nin birçok noktasından da izlenebilen görsel şölen yarattı.

Perseid Göktaşı yağmuru her yıl yaklaşık olarak 23 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşiyor. Maksimum meteor yağmuru ise 12 ve 13 Ağustos geceleri olur. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı verilmiş. Perseid meteor yağmuru, Dünya'nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşur. Bu kalıntıların kaynağı olan Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı 133 yıllık bir döneme sahip. İlk kez 1992 yılında gözlenmiştir ve bir sonraki geçişini 2126 yılında yapacaktır.

Meteor yağmuru 12-13 Ağustos gecesi gözlemlenebilecek. Göktaşı yağmurunun kaynak noktası gece yarısı ortaya çıkıyor. Bu nedenle saat 23:00 ile 01:00 arası Perseid Meteor Yağmuru başlıyor. Gökyüzünde saat 01:00 itibariyle ufukta 30 derece kadar yüksekte olacak.

Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği (BOFSAD) tarafından Yedigöller yolu üzerinde yer alan Ayı Kayası bölgesinde gerçekleştirilen etkinlik, gökyüzü tutkunları ile fotoğrafçılara eşsiz bir doğa olayına şahit olma fırsatı sundu.

Dernek üyeleri ve meteor yağmurunu izlemek isteyen vatandaşlar, Bolu'ya yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Ayı Kayası mevkisinde toplandı.

Kayseri'deki gökyüzü tutkunları, meteorların en görkemli gösterilerinden biri olan "Perseid meteor yağmuru"nu Erciyes Dağı'nın 2 bin 650 metre yüksekliğinde izlediler.

Kayseri Bilim Merkezi ile Erciyes AŞ tarafından Erciyes Kayak Merkezi Hacılar Kapı'da gerçekleştirilen "Erciyes'te Görsel Şölen Var" adlı etkinlikte, gökyüzü meraklısı çok sayıda insan bir araya geldi.

Erciyes'teki gözlem öncesi katılımcılar, Kayseri Bilim Merkezi'ndeki Türkiye'nin en büyük kubbesine sahip planetaryumda (gökevi) yıldızlar, gezegenler ve diğer gökcisimlerinin evrendeki hareketlerini gerçeğe yakın olarak izledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gaziantep'te 65 yaş üstü için yeni corona virüs kısıtlamaları