Perseid meteor yağmuru

Yılda bir kez Temmuz ayı sonu Ağustos ayı başı civarında gözlemlenebilen ancak 12 Ağustos'u 13 Ağustos'a bağlayan gece, yani bu gece Perseid Meteor Yağmuru en yoğun şekilde görülebilecek

12 Ağustos 2015, Çarşamba 22:24
A A

Yılda bir kez Temmuz ayı sonu Ağustos ayı başı civarında gözlemlenebilen ancak 12 Ağustos'u 13 Ağustos'a bağlayan gece, yani bu gece Perseid Meteor Yağmuru en yoğun şekilde görülebilecek.

Dünya’nın Swift-Tuttle Kuyrukluyıldızı’nın arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta giriyor olması, “yıllık” olarak gözlemlediğimiz Perseid meteor yağmurunun da başlangıcına işaret ediyor.

Dünya’nın, malzemenin en yoğun olduğu bölgeden geçeceği 12 Ağustos civarlarında, her saat düzinelerce meteorun izlenmesi mümkün oluyor. Meteorlar gökyüzünün herhangi bir bölümünde görülebiliyor.

Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid meteor yağmuru Türkiye'de de izlenebilecek.

Uzmanlar, meteor yağmuru izlemek isteyenlere de yatar vaziyette olmalarını, şehir ışıklarından kaçınmalarını ve gökyüzünün mümkün olduğu kadar büyük bölümünü görüş alanınız içinde tutun tavsiyelerinde bulunuyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.