Pes… Lahitin içinde yemek pişirdiler

Bartın’ın Amasra ilçesinde, Roma Dönemi’ne ait lahitin içinde tencere ile yemek pişirildi. Durumu görüp, fotoğrafını çekenler, sosyal medyada paylaşarak, tepki gösterdi

31 Ağustos 2019, Cumartesi 20:59
A A
Pes… Lahitin içinde yemek pişirdiler

Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapan Amasra Kalesi, 15 Nisan 2013’te, Dünya Miras Merkezi’nce, ’Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’ adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındı. 

DAHA ÖNCE DE İSİM YAZILMIŞTI

3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ilçede, Amasra Müze Müdürlüğü’nün bahçesinde yer olmadığı için 15 yıl önce Kum Mahallesi’ndeki yürüyüş yoluna konulan Roma dönemine ait lahitlerde tencere ile yemek pişirildi.

Alevin rüzgarla sönmemesi için lahitin içine konulan tencere ve ocağı görenler, fotoğrafını çekip, sosyal medyada paylaşarak duruma tepki gösterdi. İki hafta önce de aynı yol üzerinde bulunan bir lahit kapağına ve mezarına siyah sprey boya ile ’Gülay’ yazılmış, ve bu olay da tepki toplamıştı.

GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLERİ İNCELEMEYE ALINDI

Amasra Müze Müdürlüğü, Küçük Liman mevkisinde bulunan Roma dönemine ait lahit mezarın içinde yemek pişirilmesi üzerine harekete geçti. 

İŞLEM YAPILACAK

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, bölgedeki güvenlik kamerası görüntülerinin incelemeye alındığı bildirildi. İnceleme sonucu tespit edilen kişilere, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında işlem yapılacağı bildirildi.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...