Peş peşe tahliyeler!

Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) tümüyle kaldırılması ve Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurulardan sonra tahliyeler gelmeye başladı

10 Mart 2014, Pazartesi 20:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) tümüyle kaldırılması ve Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurulardan sonra tahliyeler gelmeye başladı. Cuma günü İlker Başbuğ, bugün de Ergenekon davasından tutuklu 5 kişi için tahliye kararı verildi. 5 yılı aşkın tutukluk süresine itiraz eden sanıklara, mahkemeler arası karar düellosundan sonra tahliye kararı verildi.

Hasan Iğsız - Eski 1. Ordu Komutanı 30 Ağustos 2008'de Genelkurmay 2. Başkanı olan Iğsız Ağustos 2009 Yüksek Askeri Şurasında 1. Ordu Komutanlığı'na atandı. Hakkında Genelkurmay 2. Başkanlığı döneminde hükümet aleyhinde yayın yapan psikolojik harekat amaçlı web siteleri kurdurduğu iddiasıyla başlatılan bir soruşturma bulunan Iğsız, 2010 Yüksek Askeri Şûrâ kararlarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmayarak emekliye sevk edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Ağustos 2011 tarihinde aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın da bulunduğu 14 sanık hakkında yakalama kararı çıkardı. 10 Ağustos 2011 tarihinde tutuklanan Hasan Iğsız Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Şener Eruygur - Eski Jandarma Genel Komutanı 4 Ağustos 2000'de Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevine atandı. 31 Temmuz-3 Ağustos 2002 tarihleri arasında Jandarma Genel Komutanlığı yaptı.Emekliye ayrıldıktan sonra Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanlığı'na seçildi. Eruygur, 1 Temmuz 2008 sabahı, Ergenekon Soruşturması kapsamında yapılan operasyon ile İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ve Mehmet Ali Pekgüzel'in talimatıyla, oturduğu askerî lojmanda gözaltına alındı. Eruygur 17 Eylül 2008 tarihinde tutuklu bulunduğu hapishanede beyin kanaması geçirmiş ve merdivenlerden düşerek yaralanmış Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesine yoğun bakıma kaldırılmıştı. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Merdan Yanardağ - Gazeteciİstanbul'da 12 Eylül Darbesinden sonra tutuklandı ve hapis yattı. Gazeteciliğe 1985 yılında başladı. 1996 senesinde ÖDP'nin kurucuları arasında Yanardağ da vardı. Bu partiden 2001 yılında ayrıldı. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Alaaddin Sevim - Emekli amiralEge deniz bölge komutanıyken internet andıcı davasında da yargılanan Sevcim Ergenekon davasında 10 yıl hapes cezasına çarptırılmıştır. Sevim, Emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün "Kasaptaki ete soğan doğramam", emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın da maç sonrasında ağlamasına göndermede bulunmuştu:"Kasaptaki ete soğan doğramayan, arkadaşları için tepkisiz kalan ancak maçlarda gözyaşı döken bu kişilere kırgınım. Onlara ‘komutanım’ bile diyemiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Bize destek vermedikleri, suskun kaldıkları için değil, kırgınlığım. Bir silahlı kuvvetlerin temel dayanağı silah arkadaşlığıdır. Silah arkadaşlığı ise hiçbir zaman yalnız olmadığını bilmektir." demişti.

Yalçın Küçük - Yazar7 Ocak 2009 tarihinde, Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara'da gözaltına alındı.[14] Mahkemeye çıkarılmak üzere İstanbul'a sevk edilen Yalçın Küçük 11 Ocak 2009 tarihinde tutuklandı. 12 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. 3 Mart 2011 tarihinde aynı soruşturma kapsamında evi arandıktan sonra yeniden gözaltına alındı. 6 Mart 2011 çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuklandı. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tuncay Özkan - Gazeteci14 Ağustos 1966 tarihinde Ankara’da doğdu. Tuncay Özkan gazeteciliğe 1981 yılında Ankara’da Rüzgârlı Sokak’ta başladı. 1995 yılında Uğur Dündar’la beraber Kanal D’ye geçti. Ekim 2000'den 2002'nin Haziran ayına kadar Kanal D Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. Haziran 2002'den Aralık 2003'e kadar Show TV’ye dönüp Genel Yayın Yönetmeni oldu. Özkan, Kanaltürk adlı televizyon kanalını kurdu. Tuncay Özkan 13 Mayıs 2008 günü sahibi ve kurucusu olduğu Kanaltürk ve bütün yan kuruluşlarını, Bugün gazetesinin de sahibi olan Koza Madencilik A.Ş.’nin sahibi Akın İpek’e sattığını açıkladı.Cumhuriyet mitinglerinin de etkin rol alan Tuncay Özkan, 12 Eylül 2007 tarihinde Biz Kaç Kişiyiz hareketini başlattı. Tuncay Özkan 2011 genel seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. Tuncay Özkan, 23 Eylül 2008 günü sabahı Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı ve daha sonra tutuklandı. Özkan, Ergenekon üyeliği nedeniyle 5 Agustos 2013

Levent Göktaş - Emekli albay Silahlı kuvvetlerde göreö aldığı dönemde, Abdullah Öcalan'ın Suriye"den çıkarılması ve Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinde görev aldı. Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesindeki Muhabere Arama Kurtarma Birliği’nde de görev yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 3 adet üstün cesaret ve feragat madalyasına sahip tek kişidir. 2004'te askerlikten emekli olduktan sonra serbest avukatlık yapmaya başladı.7 Ocak 2009'da Ergenekon soruşturmasının 10. dalga operasyonunda gözaltına alındı ve birkaç gün sonra "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklandı. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 20 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sedat Peker Rizeli bir aileden gelen Sakarya doğumlu Sedat Peker 1990 yılında T. Bülent Kılıç ile kurduğu bir oto firmasının servisinin dolandırılmasından ve ortağından ayrıldıktan sonra yasadışı örgüt kurarak birçok suça karışmıştır. 12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmış ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanarak 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. Ergenekon davasında Sedat Peker'e 10 yıl hapis cezası verildi.

Kemal Kerinçsiz - Avukat 301. maddede yer alan "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile yargılananlar cezalandırılır" maddesinden açtığı davalarla tanınır. Bir grup avukat ile kurduğu Büyük Hukukçular Birliğinin başkanlığını yapan Kerinçsiz; Hrant Dink, Orhan Pamuk, Elif Şafak gibi yazarlar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi'nden açtığı davalarla gündeme geldi. Bu eylemlere Ümraniye’deki eve bombaları getirdiği öne sürülen Oktay Yıldırım, Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Mehmet Zekeriya Öztürk gibi isimler de katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılması planlanan Ermeni Konferansı’nı iptal ettirdi. 22 Ocak 2008 tarihli, Ergenekon operasyonda yine aynı soruşturmada gözaltına alınan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in savunmasına hazırlanırken gözaltına alındı. Gözaltına alınmasından 6 gün sonra tutuklandı.5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis ce

İbrahim Şahin - Eski özel harekatçı 1976 yılında Polis Akademisi'nden Komiser Yardımcısı rütbesiyle mezun oldu. 1987 yılında ABD 'de 'Anti-Terör Kursu' na katıldı. 1988 yılında Siirt Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne atandı. 1990 yılında da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Özel Harekat Şube Müdürü oldu. İstanbul'da çok sayıda terör operasyonunu yürüttü, "Avrasya Feribotu" operasyonunda da görev aldı. 1993 yılında Mehmet Ağar'ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde vekaleten Özel Harekat Daire Başkanlığı'na getirildi. Bu yeni oluşumun ilk başkanı oldu. Balıkesir'de "Özel Tim Eğitim Okulu" nu açtı ve terörle mücadelede görev alacak özel timi oluşturdu. Susurluk skandalıyla Ömer Lütfi Topal'ın öldürülmesi olayına adı karıştı. Susurluk'taki trafik kazasında ölen firari hükümlü Abdullah Çatlı ile yakın arkadaş olduğu ortaya çıktı. Hakkındaki adli soruşturma nedeniyle açığa alındı. Ömer Lütfi Topal'ın cinayetine karıştıkları öne sürülen özel tim polislerini koruduğu ve Tarık Ümit

Mehmet Ali Çelebi - Teğmen 23 Temmuz 1984’te doğdu. Baba Muharrem Çelebi banka veznedarı. Anne Rukiye Çelebi gardiyan.1990 yılında Amasya Atatürk İlkokulu’nda öğrenime başladı. Okulu birincilikle bitirdi. 1995-1999 yıllarında sınavla kazandığı Amasya Anadolu Lisesi ortaokul bölümünü de birincilikle bitirdi. 2007 yılında okulu birincilikle bitirdiği için diplomasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’tan aldı ve o fotoğraf karesi sonradan çok kullanılacak tarihi bir kare oldu. Öğrenim boyunca bütün notları 10 üzerinden 10 oldu. Ergenekon sonuşturmasında 18 Eylül 2008’de gözaltına alındı. İki gün sonra tutuklandı. 2 yıl sonra, 27 Eylül 2010 tarihinde hakim karşısına çıkarıldı. 2.5 yıldır cezaevinde. Cezaevinde unutulmuştu, ta ki bilirkişi raporuna kadar. TİB raporuna göre, Hizbut Tahrir örgütü ile ilişkilendirilen Teğmen Çelebi’nin cep telefonuna örgütle bağlantısı olan 139 kişinin numarası sadece 1 dakika 1 saniyede polis tarafından yüklenmişti! Basın bu konu üzerine ha

Doğu Perinçek - Avukat, siyasetçi5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 34 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.Oğlu Mehmet Perinçek ise 6 yıl hapse mahkum oldu. Perinçek aynı zamanda İşçi Partisi genel başkanı.

Muzaffer Tekin - Emekli asker1972 Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'na Komando Tugayı ile Teğmen rütbesinde katıldı ve üstün cesaret ve feragat Altın madalya ile taltif edildi. Meslek hayatı boyunca, Türkiye'nin çeşitli birliklerinde görev yaptı ve başarılarından dolayı birçok ödül aldı. 1985 yılında ordudan emekli olarak ayrılmıştır. Ergenekon davasında Silahlı terör trgütü yöneticisi olmak, zorla hükümeti ıskata teşebbüs, TC hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri bulundurma suçlarından yargılandı. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 117 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hasan Atilla Uğur - Emekli albayPKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra ilk sorgulamasını yapan kişidir. 1998 yılında Antalya'ya inen teröristlerin etkisiz hale getirilmesini sağlayan birliğin komutanıydı. 1999 yılında Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'nda sorgusunu yaptı. 2000-2001 yıllarında Hizbullah'a karşı yapılan operasyonlarda önemli görevler aldı. 2002-2004 yılları arası Jandarma Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulundu. 2004-2005 yılları arası Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı görevinde bulundu. 2005-2007 yılları arası Çanakkale Eğitim Alay Komutanlığı görevinde bulundu. 2007 yılında bu görevde Albay rütbesindeyken kendi isteğiyle emekli oldu. Ergenekon soruşturmasında 1 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alındı. "Kişisel verileri ele geçirme" suçundan 7 yıl toplamda 29 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hikmet Çiçek - GazeteciAnkara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Basın Yayın Yüksek Okulu’nda eğitim gören, 1988 yılından itibaren siyasi dergi ve gazetelerde muhabirlik, müdürlüğü, temsilcilik görevlerinde bulunan Çiçek başkent basın camiasının tanınmış gazetecilerinden biri. Tutuklandığında haftalık Aydınlık Dergisi’nde haber araştırma müdürlüğü yapıyordu. Çiçek aynı zamanda İşçi Partisi Basın Bürosu Sorumluluğu görevini yürütüyordu. Sarsıcı bir çok haberin yanı sıra çok sayıda makale, araştırma ve yayınlanmış kitabı bulunan Hikmet Çiçek’in yapıtları arasında şunlar bulunuyor: İrticaya Karşı Genelkurmay Belgeleri (1997), Hangi Hizbulah (2000), Dr.Bahattin Şakir (2004-2007, I. ve II. Baskılar), Bütün Yönleriyle Susurluk (1998, katkı). Hikmet Çiçek’in 17 Nisan 1922 günü Almanya’da Ermeni çetecilerin kurşunlarıyla son nefesini veren Teşkilat-ı Mahsusa’nın kurucularından Bahattin Şakir incelemesini yaptığı kitap , tarihçilerden övgü aldı. Gazeteci Hikmet Çiçek, 25 Mart 2008 tarihinden

Mehmet Demirtaş12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye’de 27 adet el bombasının ele geçirildiği gecekondunun sahibi. Sanık Demirtaş kendisine ait olan otogaz istasyonunda da gizli örgüt toplantıları yaptığı iddiasını reddetmişti ve Ergenekon'dan tutuklanmıştı.

Oktay YıldırımOrduda özel harpçi olarak görev yaparken 2005 yılında malulen emekli oldu. Emekli olduktan sonra Kuvvai Milliye Derneği'nde Kurucular Kurulu Üyeliği ve İstanbul İl başkanlığı ile kuvvaimilliye adlı internet sitesinde yazarlık yapmaya başladı. Bu dönem içerisinde pek çok ulusalcı eylemler düzenledi. 6 Haziran 2006'da İstanbul Taksim'deki AB Bilgi Merkezi önünde düzenlenen "AB'ye Hayır" mitinginde avukat Kemal Kerinçsiz ve adı Danıştay Saldırı nedeniyle gözaltına alınıp serbest bırakılan emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk ile beraber yer aldı. 21 Eylül 2006'da yazar Elif Şafak'ın 301. maddeden yargılandığı davada Kemal Kerinçsiz'le beraber Şafak'a yönelik protesto gösterisi düzenledi.12 Haziran 2007'de Mehmet Demirtaş isimli tanıdığının Ümraniye'deki gecekondusunda 27 adet el bombası bulunduğu iddia edilmişti. Demirtaş ve yeğeni Ali Yiğit'in ifadeleri üzerine bombaların Yıldırım'a ait olduğu iddia edildi ve bunun üzerine Yıldırım .5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Cez

ERGENEKON'DAN TAHLİYE EDİLDİLER AMA...Alparslan Arslan - Danıştay saldırısının faili (Arslan kesinleşmiş hükümden dolayı çıkamayacak)2006 yılında bir kişinin yaşamını yitirdiği, üç kişinin ise yaralandığı Danıştay Saldırısı'nın faili ve Ergenekon davası zanlısı. 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay İkinci Dairesi'ne düzenlediği silahlı saldırı sonrası dört Danıştay üyesi yaralanmış ve yargıç Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetmiştir. Saldırının Ergenekon tarafından azmettirildiği iddiaları üzerine daha sonra Danıştay ve Ergenekon davaları birleştirilmiş ve Arslan'ın İstanbul'daki davada tekrar yargılanmaya başlanmıştır. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 90 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dursun Çiçek - Emekli albay (Balyoz davasından hükümlü olduğu için çıkamayacak)Albay Dursun Çiçek, 1960 yılında Tokat'ta doğdu. Sivas Yıldızeli'ne bağlı Pamukpınar Öğretmen Okulu'nu bitirdi. 1976 yılında kazandığı Kara Harp Okulu'ndan 1980 yılında dönem üçüncüsü olarak mezun oldu. Deniz Piyade sınıfıyla tanışması Foça'daki Amfibi Deniz Piyade Alay Komutanlığı'ndaki göreviyle oldu. Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisini de dönem ikincisi olarak bitirdi. PKK terörüyle mücadelenin en yoğun olduğu 1990'lı yıllarda bu mücadeleye Deniz Kuvvetleri'nin özel birlikleri de katılıyordu. Çiçek, Şırnak'ta konuşlu özel amfibi taburunun komutanlığını yaptı. Şırnak'ta görev yaptığı bu dönemde Ergenekon operasyonunda tutuklanan eski özel kuvvetçi Levent Göktaş ve Kayseri Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz'le birlikte çalıştığı ileri sürüldü. Çiçek, 1997-99 yılları arasında Arnavutluk‘taki Türk birliğinde de görev yaptı.Albay Dursun Çiçek'in aynı zamanda akademik kariyeri de bulunuyo

REDDEDİLENLER...Veli Küçük

Levent Ersöz

Bedri Gültekin

Hasan Ataman Yıldırım

Turhan Özlü

Erkan Önsel

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kabine toplantısı sonrası belli olacak? Normalleşmede atılacak adımlar