Petrol ihtiyacı % 1 artacak

OPEC, 2010 yılında petrol talebinin yüzde 1'lik artış göstereceği öngörüsünde bulundu

13 Ekim 2009, Salı 16:07
A A

Dünya petrolünün yüzde 35’inden fazlasını karşılayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Ekim ayı Petrol Piyasası Raporu’na göre, gelecek yıl küresel petrol talebi günlük 700 bin varil artarak, günlük ortalama 84,9 milyon varil olacak.

Altında yeni rekor

OPEC böylece, gelecek yıl için küresel petrol talebini Eylül ayı raporuna göre, günlük 200 bin varil yukarı yönlü revize etti.

Raporda, "Çin ve OECD’nin ekonomik performansında son zamanlardaki düzelme göz önüne alındığında, petrol talebinin daha önceki tahminlere göre daha iyi olması bekleniyor. Gelecek yıl petrol talebindeki büyümenin önemli bölümü özellikle OECD dışındaki Çin, Orta Doğu, Hindistan ve Latin Amerika’da olacak" denildi.

PETROL FİYATI ARTIYOR
Bu arada petrol fiyatı doların değer kaybetmesi yüzünden 74 doların üzerine çıktı. Avrupa’daki işlemlerde ABD ham petrolünün varil fiyatı Kasım ayı teslimi 79 sent artışla 74,06 dolar oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.