Petrol Ofisi'nden ilk çeyrek zararı 101,8 milyon TL zarar

Petrol Ofisi'nden ilk çeyrek zararı 101,8 milyon TL zarar

Petrol Ofisi 2011'in ilk çeyreğinde 101,8 milyon lira zarar ettiğini açıkladı.

11 Mayıs 2011, Çarşamba 10:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Petrol Ofisi’nce yapılan açıklamada, Ocak-Mart 2011 döneminde brent ham petrolün varil başına 92 dolar seviyelerinden 116 dolar ve ötesine kadar yükseldiği, Ortadoğu ve Kuzey Afrika kökenli jeopolitik huzursuzlukların arz şokları yarattığı, gelişmekte olan ülkelerdeki yükselen ekonomik aktivite ve olumlu gelen ABD verileri ile yılın kalan kısmı için talep beklentilerinin yükseltildiği ve spekülatif para girişlerinin arttığı belirtildi.

Değişken pazara rağmen Petrol Ofisi’nin akaryakıt dağıtım ve madeni yağ sektöründe liderlik statüsünü koruduğu dile getirilen açıklamada, şirketin toplam satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 21,8 artarak 2011’in ilk 3 aylık dönemi sonunda 3,97 milyar lira düzeyine (2,53 milyar dolar) ulaştığı kaydedildi.

2011’in ilk çeyreği süresince akaryakıt tüketim oranları ve akaryakıt fiyatlarının değişken olmasına rağmen Petrol Ofisi’nin çok iyi bir performans gösterdiği, güçlü dağıtım ağı, kaliteli ürünleri ve kampanyaları sayesinde lider konumunu koruduğu ifade edilen açıklamada, "Önlenmesi mümkün olmayan gelişmeler şirketin karlılığını etkiledi ve Petrol Ofisi 2011 yılının ilk çeyreğini 29 milyon lira (19 milyon dolar) faaliyet karıyla kapattı. Ancak vergi affı kayıtları ve ileri vadeli döviz alım işlemlerinin gerçek değerinin hesaplanması sonucunda Petrol Ofisi’nin 2011 ilk çeyrek bilançosunda 101,8 milyon liralık (64,8 milyon dolar) zarar ortaya çıktı" denildi.

Petrol Ofisi Üst Yöneticisi (CEO) Melih Türker, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, "Akaryakıt dağıtım ve madeni yağ sektörünün lider şirketi olarak, pazar liderliğimizi pekiştirmek için çalışıyor, performansımızı sürekli yükseltiyoruz. Bu yıl pazardaki değişken koşullar nedeniyle zor bir ilk çeyrek geçirdik. Ancak çalışmalarımızı müşteri odaklı stratejimiz doğrultusunda sürdüreceğiz" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren 'torba kanun teklifi' kabul edildi