Picasso imzalı tabloyu 5 milyon dolara satmak isterken yakalandılar!

Picasso imzalı tabloyu 5 milyon dolara satmak isterken yakalandılar!

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun imzasını taşıyan ve Irak Devlet Müzesinden çalındığı tahmin edilen tablo ve 3 adet malzeme Erzurum’da yakalandı

06 Nisan 2017, Perşembe 12:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Erzurum İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Pablo Picasso’ya ait tablonun Van’dan Erzurum’a getirilerek satılacağı bilgisini aldı.

Bunun üzerine operasyon hazırlıklarını tamamlayan ekipler Erzurum’un Horasan ilçesinde 3 kişiye yönelik operasyon yaptı. Operasyonda İspanyol ressam Pablo Picasso’nun imzasını taşıyan, 1939 yılında yapılan 1 adet tablo ve parşömen kağıdı üzerine sentezlenmiş Antik Mısır Hiyeroglif resimleri bulunan 3 adet farklı malzeme ele geçirildi.


 

IRAK DEVLET MÜZESİNDEN ÇALINDI


Irak Devlet Müzesinden çalındığı tahmin edilen tablonun ilk incelemede arkasında Pablo Picasso’ya ait olduğuna dair bilgi ve mühürler olduğu, ön yüzünde ise 1939 Picasso imzasının bulunduğu ve yaklaşık 5 milyon dolar karşılığında satılmaya çalışıldığı tespit edildi.
 

MUHAFAZA EDİLİYOR


Öte yandan, ele geçirilen tablo ve diğer objeler, Müze Müdürlüğü yetkilileri ve Atatürk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanlığından da görüş alınarak, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamında olup olmadığının tespiti yapılmak üzere muhafaza altına alındı. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alınarak, adli makamlara sevk edildi.

Selçuk Kaya/İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 650 yıllık İncil'i satmaya çalışırken yakalandılar