Picasso'nun eseri 250 bin parça! Herkes Picasso eseri sahibi olabilecek...

Teknoloji hayatımızın her yerine yansıdı. Sanatın da dijitale adapte olması ile dijital sanat anlayışı ortaya çıktı. Yeni bir sanat marketi ile Picasso’nun eseri 250 bin parçaya bölünerek halka arz ediliyor. Bu, tüm sanat severlerin bir Picasso eserine sahip olmasına imkan verecek.

07 Kasım 2021, Pazar 12:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sanat eserlerinin blok zincir üzerinde blockhain teknolojisi kullanılarak, yatırımcıların sanat eserlerine yatırım yapabilmesine imkan sunulmaya başlandı.

ODTÜ’lü girişimciler tarafından kurulan yerli girişim, sanat eserine yatırım yaparken yüksek giriş sermayesi bariyerini ortadan kaldırıyor.

Girişimci Cemal Doğan ‘"Sanat market ile eserlerin tamamına değil, bir bölümüne yatırım yapmak hem sanat yatırımında kazanç sağlıyor hem de yatırımcının ilgisini çekiyor. Bu kapsamda biz de Picasso’nun eserini 250 bin parçaya bölerek halka arz edeceğiz’’ dedi.

Herkes sanat eseri sahibi olabilecek

Herkes sanat eseri sahibi olabilecek

Son yıllarda dijital pazar yerleri, özellikle yatırımcılar tarafından ilgi çekiyor. Sanatseverler dijital ortamlardan da eser sahibi olabililiyor.

Geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde fuarda sergilenen orijinal bir Picasso eseri de eser sahibi olmak isteyenlerle online ortamda eserle buluşabiliyor.

Esere bu şekilde sahip olan kullanıcılar, 7/24 aktif olan bir platform üzerinden satın aldıkları eserlerin değerlerini de gözlemleyebiliyor.

Tüm işlemler online olarak yürütülüyor. Genellikle eser belirleniyor ve halkla arz süreci başlıyor. 

Bu yöntemle satışa çıkan eserlerde alıcılar eserin tamamına değil, sadece bir bölümüne yatırım yaparak da eserin bir bölümüne sahip olabiliyor.

Bu kapsamda bahsi geçen teknoloji ile Türkiye'de yapılacak satış Babylons&IAAF Sanat ve Antika Fuarı’nda gerçekleştirilecek ve Picasso'nun eseri 250 bin parçaya bölünerek halka arz edilecek.

Eser platformda listelenince arz ile talebin buluştuğu noktada satılıp, değer artışından faydalanabiliyor.

Eser sahibi isterse uzun yıllar boyunca saklayabiliyor.

Bu sistem özellikle koleksiyonerler için avantajlı. Çünkü sanat yatırımına devam etmek isteyen koleksiyoner, eserleri duvarda sergilemek istiyor ancak kimi zaman yer bulamıyor.

Bu sistem de koleksiyonerlerin dijital ortamda sanat eseri sahibi olmalarını sağlıyor.

Bu haber ilginizi çekebilir:

Picasso'nun gizli tablosu ortaya çıktı

Picasso’nun bir eserinin altında kalarak silinen resmi, yapay zeka sayesinde 118 yıl sonra tarihe kazandırıldı. ‘Kör Adamın Kahvaltısı’ (1903) tablosunun altındaki ‘Çıplak Kadın’ eserini 118 yıl sonra yapay zeka ortaya çıkardı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kuşadası'nda Güvercinada Kalesi'nin tarihine ışık tutuluyor