Pilotların naaşları bulundu

Pilotların naaşları bulundu

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin düşürdüğü uçaktaki kayıp iki pilotun naaşının denizin dibinde tespit edildiğini açıkladı

04 Temmuz 2012, Çarşamba 15:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Suriye tarafından 22 Haziran'da düşürülen Türk uçağındaki iki pilot günlerdir aranıyordu. Pilotların sağ olabileceği umuduyla çalışmalar sürerken bugün acı haber geldi. Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin düşürdüğü uçaktaki kayıp iki pilotun şehit olduğunu ve pilotların naaşının denizin dibinde tespit edildiğini açıkladı.

Genelkurmay'ın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

''22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz'de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait RF-4 uçağının enkazının ve pilotlarının bulunması maksadıyla sürdürülen çalışmalarda; pilotlarımız Hv.Plt.Yzb. Gökhan ERTAN ve Hv.Plt.Tğm. Hasan Hüseyin AKSOY'un naaşları deniz dibinde tespit edilmiş ve naaşların gemiye alınması çalışması devam etmektedir.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz.''

TITANIC ENKAZINI BULAN NAUTILUS DA DEVREYE GİRMİŞTİ

Suriye'nin uçağı vurmasından 2 gün sonra pilotlara ait kask ve postallar bulunmuştu. Uçağın düştüğü 1260 metre derinlikte de pilotları arama çalışmaları devam ediyordu. Savaş uçağı ve pilotlarımızı bulmak için dünyanın en önemli keşif ve araştırma gemisi Nautilus da devreye girmişti.

CUMA GÜNÜ TÖREN YAPILACAK


ABD Milli Günü resepsiyonuna katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine şehit pilotlar Hv.Plt.Yzb. Gökhan Ertan ve Hv.Plt.Tğm. Hasan Hüseyin Aksoy için cuma günü Malatya'da tören yapılacağını açıkladı.

Pilotların uçağın enkazı içinde bulunduğu belirten Bakan Yılmaz, postalların ve kaskında kendilerine ait olduğunun tespitlerinin yapıldığını belirtti.

Yılmaz, uçağın motorunun dün bulunduğunu  bugün de diğer parçalarının bulunduğunu söyledi.

Uçağın Suriye sularında düşürüldüğüne dair iddiaların anımsatılması üzerine Bakan Yılmaz; Bu ana kadar Genelkurmay tarafından, resmi makamlarımız tarafından kamuoyuna her ne bilgi verildiyse en doğru bilgilerdir. Halkımızdan hiç bir gerçeği saklamıyoruz" dedi.

Rusya'dan bilgi istemedik

Dışişleri müsteşarı, naaşlar Türkiye'nin uçağın düştüğü tahmin ettiği yerin 0.4 mil açığında bulundu.
Oysa ABD'liler uçağın 10 mil güneyinde olabileceğini tahmin ediyorlardı.

Naaşlarla ilgili bir teknik bilgilendirme olacak.Ardından bütün basına olaylarla ilgili detaylı açıklama yapılacak.Filmler çekiliyor, harita çıkarılıyor.Brifingde bunlar sonra verilecek.Rusya'dan bilgi istenmesi söz konusu değil.Temaslar oldu ancak bilgi istemedik.Bizim elimizde yeterli bilgi vardı.

ABD büyükelçisi taziye dileklerinde bulundu


ABD büyükelçisi, bizim için önemli olan gerçek şudur, silahsız bir uçak hiçbir uyarı yapılmadan vurulmuştur.Geri kalan bütün detaylar bizi ilgilendirmez. Pilotların naaşlarının bulunması da acı dolu bir gerçektir. Müttefik bir ülkemizin uçağı vurulmuştur.Bizim için önemli olan budur.ABD büyükelçisi huzur içinde yatsınlar dedi.Şahsım, Amerikan halkı ve ABD Başkanı adına şehitlere başsağlığı diledi.

>> İKİNCİ ORDU KOMUTANI, ŞEHİT PİLOTUN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

>> PİLOTLARIN POSTALLARI BULUNDU

>> TÜRK UÇAĞI SURİYE AÇIKLARINDA DÜŞÜRÜLDÜ

>> İŞTE TÜRK JETİNİN VURULMA ANI


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Süleyman Soylu duyurdu: 6 terörist etkisiz hale getirildi