Pınar Selek için yine ağırlaştırılmış müebbet istendi

Pınar Selek için yine ağırlaştırılmış müebbet istendi

Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin davada mütalaasını açıklayan savcı, Sosyolog Pınar Selek için ağırlaştırılmış müebbet istedi. Dava 19 Aralık'a ertelendi. Selek daha önce ağırlaştırılmış müebbete çarptırılmış ancak karar Yargıtay'da bozulmuştu

05 Aralık 2014, Cuma 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk katılmazken Selek'i aralarında babası Alp Selek ile kardeşi Seyda Selek'in de olduğu 20 avukat temsil etti. Duruşmada, Savcı Yılmaz Kıstı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Daha önce verilen mütalaaları ve kararın gerekçelerini tekrarladığını belirten Savcı, “Her iki sanığın terör örgütü üyesi olarak üyesi oldukları terör örgütünün amaç ve faaliyetleri doğrultusunda 9 Temmuz 1998 tarihinde Mısır Çarşısı'ndaki Ünlüoğlu büfesine bomba yerleştirmek ve bu bombayı patlamak suretiyle 7 kişinin ölümüne 127 kişinin yaralanmasına neden olmak, bu şekilde devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemle bulunmak suçunu işlediklerini" belirtti.

Savcı, her iki sanığın da “Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin hakimiyeti altına koymaya veya devletin istiklalini veya birliğini bozmaya veya devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

19 ARALIK'TA SAVUNMA YAPACAKLAR

Selek'in avukatı Bahri Belen, “Mahkeme bundan önce 3 kez beraat yönünde karar vermiştir. Ancak heyet değişikliği döneminde başkanın muhalefetine rağmen sanıkların cezalandırılması yönüne gidilmiştir. Ayrıntılı olarak savunmamızı hazırlamamız için tarafımıza süre verilmesini talep ediyoruz" dedi.Sanık avukatlarına savunmalarını hazırlamaları için süre veren heyet, duruşmayı 19 Aralık saat 10.00'a erteledi.

GEÇEN DURUŞMA YAKALAMA KALDIRILDI

Geçtiğimiz duruşmada mahkeme , suçun vasıf ve mahiyeti, Yargıtay bozma ilamı, mevcut delil durumu göz önüne alınarak Selek hakkında İstanbul kapatılan 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce çıkarılan yakalama emrinin kaldırılmasına hükmetmişti.

YARGITAY DAVAYI BOZDU 

Selek yargılandığı İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Dosya Yargıtay'a gönderildi ve Yargıtay esasa girmeden dosyayı usulen bozdu. Bu arada da davanın görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, yasal değişiklikle kapatıldı ve dosya İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 

Cem TURSUN / DHA

DAVANIN 16 YILLIK GEÇMİŞİ ŞÖYLE:

1998 yılında Eminönü'ndeki Mısır Çarşısı'nda meydan agelen ve 7 kişinin ölümü ile 127 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya ilişkin davada, sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk beraat etti. Mahkeme patlamaya LPG'nin mi yoksa, bombanın mı neden olduğu belirlenemediği için iki sanığa ceza verilmesini uygun görmedi.

İlk beraat kararı Yargıtay'da bozuldu. Yargıtay, iki sanığın beraatinin yerinde olmadığı görüşü ve müebbet istemiyle yeniden hüküm kurulmasına karar verdi. Dava yeniden görüldü. Patlamanın neden kaynaklandığının belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme beraat kararında direndi.

Dosya ikinci kez Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay ikinci kez "Sanıklar müebbet istemiyle yeniden yargılansın" dedi. Selek'in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara itiraz etti. Dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda değerlendirildi.

Ceza Kurulu, 9. Daire'nin kararını onayladı ve dosya yeniden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme bu kez kararında direnmedi. Mahkeme heyeti, daha önce verilen kararın usüle aykırı olduğu gerekçesiyle beraat kararından vazgeçildiğini açıkladı.

Mahkeme, 27 Ağustos 2013 tarihinde Pınar Selek'i ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı ve hakkında yakalama kararı çıkardı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 11 Haziran 2014'de Selek'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını usulden bozdu. 

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yasakları kaldırıldı! Valilik duyurdu...