Pırlanta nasıl seçilir? Pırlanta seçimi için bilmeniz gerekenler

Geçmişte geleneksel ve sade altın takılar tercih edilirken artık tek taş yüzükler yani pırlantalar tercih ediliyor. Ancak tek taş yüzük alırken çok dikkatli olmalısınız çünkü pırlanta satın almak hiç de kolay değil. Bir pırlantanın kalitesini nasıl anlarsınız?

16 Kasım 2021, Salı 13:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pırlanta yüzük, kolye ya da farklı bir takı alırken bazı noktalar hakkında bilgi sahibi olmak, bütçenize uygun en güzel pırlantayı alabilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Aslında 4 temel kural ve sertifikasyonla ilgili birkaç şeyi bilmek, kaliteli ve kazançlı bir alışveriş deneyimi sağlar. 4 kural nedir? Renk, Kesim, Karat, Berraklık. İşte pırlanta takı alırken dikkat etmeniz gerekenler...


PIRLANTA VE ELMAS

PIRLANTA VE ELMAS

Elmas üç boyutlu kristal yapıda düzenli sıralanmış karbon atomlarından oluşan yapısı ile Mohs sertlik skalasında en yüksek değer olan 10 değerine sahip bir çok güçlü bir taştır.

Elmasın 57 fasetli özel kesilmiş haline pırlanta denir. Faset, değerli taşlar da ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir. Pırlanta kesim de üç ana bölüm bulunur. Taç, kemer ve külah.

Pırlantaelmasın içinde varolan sonsuz ışıltı ile içindeki ateşi açığa çıkaran ve büyük bir ustalık gerektiren elmasın özel bir kesim biçimidir


PIRLANTA SEÇİMİNDE RENK

PIRLANTA SEÇİMİNDE RENK

Pırlanta takılar renksiz gibi görünse de renk tonlarına sahiptir. 

Bir pırlantanın değeri renginden anlaşılır. 

D ve Z arasındaki renk aralığında J'nin üzerinde olanlar yeterli beyazlığa sahiptir. Yani, J'nin üstündeki elmas takılar makul ve gerekli beyazlığa sahiptir. Pırlanta takılarda renk aralıkları şu harflerle tanımlanır: 

 • D - E - F: Mükemmel beyaz
 • G - H:  Tam beyaz
 • I - J:  Hafif sarımsı beyaz
 • K ve geri kalanı Sarı
Floresans , elmasın parlaklığı üzerindeki etkisine bağlı olarak elmasın değerini düşürebilir. Soluk ila orta floresan değer üzerinde çok az etkiye sahiptir ve aslında I ve daha düşük renklerde görünüme yardımcı olabilir. Güçlü ila Çok Güçlü mavi flüoresansa sahip bir elmas asla satın almamalısınız.

PIRLANTA SEÇİMİNDE BERRAKLIK

PIRLANTA SEÇİMİNDE BERRAKLIK

Berraklık pırlanta takılarda önemli bir noktadır. Ve eğer bir pırlanta mücevherde küçük kalıntılar varsa, o değerlidir. SI üzerindeki netlik kabul edilebilir ve değerlidir. Pırlanta takılarda berraklık aralığı şu harflerle anlatılmaktadır: 

 • FL - IF: Tamamen boyasız
 • VVS1 - VVS2: Çok küçük görünmez lekeler var
 • VZ1 - VS2: Çok küçük görünmez lekeler var
 • SI1 - SI2:  Küçük görünmez lekeler var
 • I1 - I2 - I3:  Görünür lekeler var


KARAT

KARAT

Bir pırlantanın ağırlığı karat cinsinden ölçülür. "ct" ile ifade edilir.

Bir pırlantanın karat ağırlığı arttıkça, nadirliği ve dolayısıyla fiyatı da artar. 

Tipik olarak, çoğu alıcı için karat ağırlığı bir önceliktir. Hiç bir kadının küçük bir elmas istediğini söylediğini duydunuz mu?! 

Bu nedenle, kesiciler bazen karat ağırlığını artırmak için istenmeyen yerlerde bir pırlantanın üzerine ağırlık bırakacaktır. Sonuç, genel olarak daha ağır olan ancak önemli olduğu yerde mutlaka daha büyük görünmeyecek bir elmastır. Bu şekilde kesilen taşlar, düzgün kesilmiş elmaslar kadar parlak değildir.

0.20 ct üzeri evlilik teklifi için alınan pırlanta takılarda. tavsiye edilir.


PIRLANTANIN KESİMİ ÇOK ÖNEMLİ

PIRLANTANIN KESİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Kesim, dört kuralın en önemlisidir çünkü pırlantanın ışıltısı üzerinde en büyük etkiye sahiptir. 

Pırlantanın kesimi, taşın parlak ışıltısını üreten şeydir.

Kesim kalitesini ve eklerini tanımak için elinizde hareket ettirmelisiniz.

Bir pırlantanın parlaklığı, pırlantanın kesimiyle doğrudan ilişkilidir. Düzgün kesilmiş iki pırlanta, renk veya berraklık dereceleri ne olursa olsun aynı parlaklığa sahip olacaktır. Tek istisna, pırlantanın yoğun olarak I1 ila I3 arasında bir sınıfa dahil edilmesidir.

PIRLANTA SERTİFİKASI NEDİR?

PIRLANTA SERTİFİKASI NEDİR?

Pırlanta alırken birincil öncelik garantidir. Pırlantanın alındığı yerin güvenilir olması ve sertifikası olması gerekir. Mümkünse sadece pırlanta ile uğraşan yerler tercih edilmelidir. 

Asla sadece sertifika derecesine göre pırlanta satın almamalısınız. Aynı görünen ( aynı laboratuvar tarafından onaylanmış , aynı karat ağırlığı , renk ve berraklık ) iki pırlantanın değeri mutlaka eşit olacak anlamı taşımaz.  Bir elmas diğerinden çok daha değerli olabilir.

Pırlanta takılarda sertifikasyon son derece önemlidir. Kimlik kartına benzer. Kimlik kartlarımız hakkımızda bilgiler içerdiğinden, pırlanta takı sertifikaları renk, karat, kesim kalitesi vb. özellikleri içermektedir. Sertifikaların IGI, GIA, HRD gibi bağımsız kuruluşlar tarafından verilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Sertifika seviyesi de önemlidir; niteliksiz malzeme ile yapılmamalıdır. 

0.30 ct'den küçük taşların kullanıldığı pırlantalarda üretici firma tarafından verilen sertifikada herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak 0.30 ct'den büyük taşlar kullanılıyorsa laboratuvar sertifikası alınmalıdır.

PIRLANTA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

PIRLANTA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Pırlanta takı satın alırken pazarlık payı yüksektir.
 • Fikrinizi değiştirirseniz ve mağazaya geri satmak istemeniz durumunda %20 kayıpla yeniden satması için mağazayla anlaşmayı unutmayın.
 • Elmas mücevher mağazalarındaki spot ışıklar yanıltıcıdır. Bu nedenle pırlantaya elinizle kapatarak büyüteçle bakın.
 • Boyut ve eklenme türü (pırlantadaki kusur) bir pırlantanın fiyatını büyük ölçüde etkileyebilir. Bir pırlantanın nasıl satın alınacağını öğrenirken, pırlantadaki doğal kusurların siyah veya beyaz olabileceğini anlamak önemlidir. Siyah inklüzyonlu pırlantalar, beyaz, narin inklüzyonlu pırlantalardan daha az değerlidir.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ürünlerini İnternet'ten satmak isteyenler için öneriler