Pis ortamdaki domuzlar daha sağlıklı

Pis ortamda yaşayan domuzların, temiz yerlerde yaşayanlara göre daha sağlıklı olduğu ortaya çıktı

01 Aralık 2009, Salı 15:29
A A

Farklı ortamlarda yaşayan 54 domuz yavrusunu karşılaştıran İngiliz ve Avustralyalı bilim adamları, çevre ve bazı hastalıklar arasında doğrudan ilişki olduğunu gördü.

Domuz yavrularını 3 gruba ayıran bilim adamları, birinci gruptakilerin dışarıda istediği gibi kirlenmesine izin verdi. İkinci gruptakiler domuz ahırı ya da kapalı bir alana, her gün antibiyotik verilen üçüncü gruptakiler ise özel ve temiz bir ortama kondu.

"BMC Biology" dergisinde yayımlanan araştırmada, dışarıda büyüyen yavruların, bağırsak florası sayesinde hastalıklardan diğer yavrulara göre daha iyi korunduğu görüldü.

Dışarıda yaşayan domuzların yüzde 90’ında, ikinci gruptakilerin yüzde 70’inde, üçüncü gruptakilerin ise yüzde 50’sinde insanlarda da bulunan, zararlı bakterilerin girişini engelleyebilen firmicutes ailesine ait yararlı bağırsak bakterilerinin bulunduğu belirlendi.

Yıllardır, aşırı temizliğin vücudu, bağışıklık sistemi için gerekli maddelerden yoksun bırakarak alerji ve Crohn (bağırsak hastalığı) gibi hastalıklara yakalanma riskini artırdığı sanılıyor.

Araştırmaya ilişkin makale, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yer alıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.