Piyango gibi miras

Piyango gibi miras

Piyango gibi miras

06 Ocak 2010, Çarşamba 15:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kocaeli’de, Büyükşehir Belediyesinin iştiraklerinden Kent Konut’un toplu konut için yaptığı kamulaştırma, 1926 yılında evlerinde çıkan yangında hayatını kaybeden Mehmet ve Zemine Öztaş çiftinin mirasçılarını ortaya çıkardı.

110 dönümlük arazinin kamulaştırılma bedeli olan 2 milyon 100 bin TL, bazıları mirastan bile haberdar olmayan 64 akraba arasında, vekalet verdikleri firmanın sahibi Tuncer Rıfat Barın tarafından hisseleri oranınca paylaştırıldı.

Bazıları 6. kuşaktan olan varislerin eline, masraflar ve emlakçı komisyonu çıktıktan sonra 4 bin 303 TL ile 21 bin 543 TL arasında değişen miktarlarda nakit geçti.

Tuncer Rıfat Barın, varislere para dağıtımı öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mehmet ve Zemine Öztaş çiftinin Medeni Kanunun kabulünün (17 Şubat 1926) hemen ardından İzmit’teki evlerinde çıkan yangında hayatlarını kaybettiğini, çiftten mirasçılarına İzmit merkeze bağlı Sekbanlı ve Sepetçi köyleri arasında 110 dönüm arazi kaldığını söyledi.

Arazinin bugüne kadar Öztaş çiftinin bazı akrabalarınca kullanıldığını ifade eden Barın, varislerin bazılarının mirastan kısa süre önce kendilerinden vekalet isteyince haberdar olduğunu vurguladı.

Genellikle Osmanlı dönemine ait tapularının güncellenmesi işiyle tanındığını belirten Barın, Mehmet ve Zemine Öztaş çiftinin torununun çocuğu 61 yaşındaki Şaziye Akbaş’ın mirasın güncellenmesi için kendisine müracaat ettiğini anlattı.

6 KUŞAKTAN BİLE VARİS VAR

Bunun için İzmit, Gebze, Eskişehir, İstanbul ve Sakarya’da yaşayan bazıları 6. kuşaktan 64 varisi tespit ettiğini belirten Barın, şunları söyledi:
"Mirasçıların nüfus kayıtları ve soy ağacı çıkarıldı, ardından tüm varisler tespit edildi. Akbaş, akrabalarına ulaşarak bana vekalet vermelerini istedi. Vekaletleri aldıktan sonra ben de mirasları güncelleyerek kamulaştırma yapabilmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Dairesi Başkanlığına rıza verdim. Belediye encümeni rızalar doğrultusunda 17 Kasım 2009 tarih ve 9804 sayılı kamulaştırma kararı aldı. Tapu Müdürlüğü de devrini yapınca 32 parselden oluşan 110 dönümlük arazinin bedeli olan 2 milyon 100 bin TL Kent Konut tarafından banka hesabıma yatırıldı."

BAZILARI MİRASTAN BİLE HABERDAR DEĞİLDİ

Öztaş çiftinin mirasından bazı varislerinin haberdar olmadığına dikkati çeken Barın, şunları kaydetti:
"Öztaş çiftinin 64 varisine mirasın güncellenmesi amacıyla vekalet almak için ulaştık. Bazı varisler miraslarından bu sayede haberdar oldu. Çiftin 6. kuşaktan mirasçıları Nagihan Yılmaz ile kardeşi Turgut Gökdemir bunlardan sadece ikisi. Onlar için yakın zamana kadar varlığından haberdar olmadıkları bu miras adeta milli piyangodan ikramiye çıkmış gibi oldu. Yaklaşık 2 yıl süren çalışmanın ardından mirasçılara paralarını dağıtıyoruz."

Payına düşen miktarı fatura karşılığında alan Turgut Gökdemir de kısa süre öncesine kadar böyle bir mirasları olduğunu bilmediklerini dile getirerek, "Büyük atamızdan kalan bu arazileri Tuncer Rıfat Barın sayesinde hem öğrendik, hem de kamulaştırma bedellerini sorunsuzca aldık. Bizim için büyük sürpriz oldu" dedi.

Nagihan Yılmaz ise mirası öğrenince şaşırdıklarını, paylarına düşen parayı aldıkları için sevinçli olduklarını dile getirdi.

Murat Kaban / AA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MSB acı haberi duyurdu: 1 askerimiz şehit oldu