Piyasalarda Moody's şoku!

Piyasalarda Moody's şoku!

Moody's'in Türkiye kararının ardından uluslararası piyasalarda yaşanan düşüşlerin de etkisiyle dolar kuru 2.12 TL'ye kadar yükseldi

11 Nisan 2014, Cuma 09:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kredi derecelendirme şirketi Moody’s’den Türkiye’ye not uyarısı. Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü "durağan"dan, "negatif"e çevirdi, notunu ise mevcut BAA3 düzeyinde korudu. Moody's kararının ardından uluslararası piyasalarda yaşanan düşüşlerin de etkisiyle dolar kuru 2.12 TL'ye kadar yükseldi. Dolar dünü 2.0980 TL'den tamamlamıştı.

Moody’s’den yapılan açıklamada, not görünümünün "negatif"e çevrilmesine gerekçe olarak, "Türkiye’nin dış finansman durumu üzerindeki artan baskı, yerli ve küresel yatırımcıların güvenini olu gösterildi.

BÜYÜME BEKLENTİLERİ ZAYFILADI


Açıklamada, "Belirsiz politika ortamından dolayı Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentileri orta vade için zayıfladı" uyarısı yapıldı.

Moody’s, görünümü negatife çevirirken, notu neden kırmadığını da, kamunun döviz borçlarının, gayri safi milli hasılaya (GSYH) oranının azalmasına bağladı. Açıklamada, kamunun döviz borçları içindeki payının azalmasının, aynı zamanda da dış borçlanmalarda vadelerin uzamış olmasının da olumlu olduğu belirtildi.

Moody’s açıklamasında ayrıca, Türkiye’nin diğer benzeri notu alan ülkelere göre ekonomisinin daha güçlü ve büyük olmasının, notunun mevcut düzeyinde korunmasında etkili olduğunun altı çizildi.

Fitch, notu aynı bırakmış ‘Ekonomide yüksek oynaklık var’ demişti

TL'Yİ ETKİLER Mİ?

Moodys's kararının Türk Lirası üzerindeki olası etkileri üzerine Garatnti Yatırım'dan yapılan açıklamada, "Moody’s kararı, bir süredir gelişen ülkelere olan fon akımından payını alan TL’ye kuşkusuz olu denildi.

DOLAR YÜKSELDİ

Moody's kararının ardından uluslararası piyasalarda yaşanan düşüşlerin de etkisiyle dolar kuru 2.12 TL'ye kadar yükseldi. Dolar dünü 2.0980 TL'den
tamamlamıştı. Ancak analistler dün ABD borsalarında yüzde 3'e ulaşan çok sert düşüşlerin yaşandığını ve TL'deki değer kayıplarında Moody's kararı ile birlikte bu düşüşlerin de etkili olduğunu belirtiyor. 

XTB Menkul Değerler Strateji Müdürü Halil Reçber ise gelişmekte olan ülkelerin son dönemde iyi bir performans gösterdiğine dikkat çekerek, "Türkiye'de borsa son bir ayda yüzde 21 değer kazandı. Borsa tarihine baktığımızda bu yükselişlerin ardından kâr realizasyonlarının geldiğini görüyoruz. Ben Moody's açıklamasını fazla dikkate almıyorum. Borsada yaşanacak satışlar bu yükselişin ardından yaşanabilecek normal bir kâr realizasyonudur" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 5 Mart 2021 On Numara çekilişi sonuçları