Piyasya çıkmadan yasaklandı!

Piyasya çıkmadan yasaklandı!

Henüz piyasaya çıkmadı; hatta çıkış tarihi bile belli değil... Ama şimdiden yasaklandı bile!

12 Mart 2013, Salı 17:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Google'ın gelişmekte olan teknolojiyi bir adım daha ileri götürmek için bir süredir üzerinde çalıştığı Google Glass, yapılan hesaplara göre 2013 yılı bitmeden piyasaya çıkmayacak gibi gözüküyor.

Bir yandan üretilen prototipler ile denemelerini sürdüren Google, hiç beklenmeyen bir tepki ile de karşılaşmış durumda. Henüz piyasaya çıkmamış olmasına, hatta net çıkış tarihi belli bile olmamasına rağmen, Seattle'da bulunan The 5 Point Cafe isimli bardan bu yeni teknolojiye tepki geldi. Bar, kendi Facebook sayfasından yaptığı bir açıklama ile Google Glass isimli cihazın kendi mekanlarında kullanılmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini çok net bir şekilde açıkladı.

Peki bu erken yasak neden geldi? GeekWire.com isimli siteden yayınlanan habere göre, 5 Point Cafe'nin sahibi Dave Meinert, katıldığı bir radyo programında, kendi mekanına bu ve benzeri şekildeki "radarlara" sahip olan insanların girmelerini istemediğini belirtti. Meinert; "İnsanlar istedikleri yerlere gitmeyi ve çoğu zaman orada olduklarının bilinmemesini istiyorlar. Daha da önemlisi, gizli bir şekilde filme alınıp aynı anda internete çekilen videolarını görmek istemeyeceklerdir." şeklinde yaptığı açıklamasıyla, insanların özgürlüklerinin böyle bir cihaz ile yok edilmesine karşı olduğunun altını çizdi.

5 Point Cafe'nin yaptığı bu engelleme, belki de harikaymış gibi gözüken Google Glass mantığına karşı koyulacak olan engellemerin sadece başlangıcı olacak gibi görünüyor...

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı