PKK'ya bir darbede bölge halkından

PKK'ya bir darbede bölge halkından

Doğu ve Güneydoğu'da halk ve güvenlik güçleri el ele çalışıyor. Diyarbakır'da ihbarlar yüzde 300 artarken onlarca eylem, vatandaşların desteği ile engellendi. Halk ödülü reddederek, ihbarı para için değil huzur için yaptıklarını söylüyor

10 Aralık 2015, Perşembe 18:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son bir ayda yapılan ihbarlarla terör örgütüne büyük darbe vuruldu. Yüzlerce silah ve mühimmat ele geçirildi. Onlarca terörist eylemler öncesi yakalandı. Terör örgütü PKK'nın Güneydoğu'da ayaklanma çabaları sonuçsuz kaldı. Tüm çabalarına rağmen halkı devlete karşı sokağa çıkarmayan PKK, bölgede beklediği desteği göremedi. Emniyet ve jandarmaya ihbar yağdıran vatandaşlar, terör örgütüne yapılan başarılı "nokta" operasyonlarının da mimarı oldu.

Resmi kaynaklara göre Diyarbakır'da 2014'te gelen ihbar sayısı 2010 iken 2015'te 6 bin 501 oldu. Bugüne kadar ihbarda bulunan vatandaşların yüzde 93'ü ödülü reddetti. Vatandaşlar, polise ve askere bir zarar gelmemesini istedi. Terör örgütü PKK saldırı ve tehditleri nedeniyle halkı canından bezdirdi. Vatandaşların yardımına ise güvenlik güçleri koştu.

Yürütülen operasyonlarda özellikle vatandaşların mağdur olmaması için büyük çaba gösteren güvenlik güçleri, bu davranışla da bölge halkından büyük saygı görüyor. Asker ve polis sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerde ekmek başta olmak üzere yaşamsal gıdaları ücretsiz dağıtıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da birkaç gün önceki konuşmasında "devletinizin yanında olun" diyerek bölge halkına seslenmişti.

Halkın destek vermediği terör örgütü PKK, gözdağı vermek için saldırılarında bölgedeki sivil halkı da hedef alıyor. Çözüm sürecinin sona erdiği 22 Temmuz'dan itibaren aralarında çocukların da bulunduğu 30'dan fazla sivil hayatını kaybetmişti. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığından "Kimsesizler" dizisi hakkında açıklama