Plaj sezonu başladı: İşte kurallar

Sahiller de dün ziyarete açıldı. Ancak yeni dönemde plajlarda sıkı kurallara uyulacak. Sosyal mesafeli şezlonglar ve maske şartının yanı sıra şişme muz, kano ve yelken gibi su sporları etkinliklerinde çalışanlar dahil kapasitenin yarısı kadar kişi alınacak. Jetski, sörf ve deniz paraşütü gibi bireysel sporlar ise serbest. İşte tüm detaylar.

02 Haziran 2020, Salı 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Plajda uyulması gereken kurallar

Plajda uyulması gereken kurallar

Sağlık Bakanlığı plajlar ve tatil yerleriyle ilgili yeni bir rehber hazırladı. Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre; rehberde tatilcilerin ve işletme sahiplerinin corona virüs önlemleri kapsamında uyması gereken kurallar detaylarıyla anlatıldı. 

Havlular tek kullanımlık

Havlular tek kullanımlık

Plaj ve deniz yüzme alanlarında hizmet verirken en az 1 metre olan sosyal mesafe kuralına uyulacak. COVID-19 açısından riskli olan 65 yaş üzeri, yüksek tansiyon, kalp, şeker gibi hastalığı olanlar plaj ve yüzme alanlarını kullanmaları esnasında dikkatli olmaları konusunda uyarılacaklar. Vatandaşların kendilerine ait plaj havlusu getirmesi teşvik edilecek. Yanında getirmeyenler için havlular poşetli olarak bir görevli personel tarafından verilecek.

Şezlong mesafesi 1.5 metre

Şezlong mesafesi 1.5 metre

Deniz gözlüğü, şnorkel, palet gibi malzemeler kişiye özgü olacak. Sosyal mesafe kurallarına uyulacak. Aynı ailedekiler (anne veya babanın yanındaki çocuklar) veya otellerde aynı odada konaklayan misafirler bir arada bulunabilecek. Plaj alanlarında çalışanlar dahil 4 metrekareye bir kişi olacak şekilde kapasite belirlenecek. Şezlonglar arası mesafe en az 1.5 metre olacak. Şezlongların üzerinde kumaş minder kullanılmayacak.

Tek kişinin kullandığı jetski, sörf, deniz paraşütü gibi bireysel su etkinlikleri yapılabilecek. Sonrasında kullanılan her türlü malzeme ve ekipmanlar su ve deterjanla temizlenip sık dokunulan yüzeyler dezenfekte edilecek. Kano, yelken, katamaran, sürat teknesi, banana (şişme muz), deniz bisikleti gibi toplu su sporları etkinliklerinde, çalışanlar dahil kapasitenin yarısı sayıda kişi alınacak. 

Aileye mesafe yok

Aileye mesafe yok

Faaliyetlere katılanlar aynı ailedense veya grup halinde gelmişlerse sosyal mesafe kuralları uygulanmayacak. Turizm amaçlı sualtı ve suüstü sportif faaliyetlerinde kullanılan tüp, denge yeleği, can yeleği ve benzeri ekipmanlar faaliyet süresince sadece bir kişi tarafından kullanılacak ve kullanıldıktan sonra dezenfekte edilecek.

Havuzdan önce dezenfekte

Havuzdan önce dezenfekte

Cankurtaranlar 1 metreden yakın temas gerektiren canlandırma ve ilk yardım işlemleri sırasında mutlaka FFP2/N95 maske kullanılacak. Ayrıca eldiven ve yüz koruyucu kullanması da gerekecek. Kullanıcılar yüzme havuzuna girmeden önce duş alacak ve el, ayak dezenfeksiyonu yapacak. COVID-19 temas riskini arttıracağından havuzlarda uzun süre kalınmayacak. Duş bataryası, musluk, sabunluk gibi malzemelerin elle kullanım yerine sensörlü olanlarının kullanımı teşvik edilecek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Araçla veya toplu taşıma ile seyahatin avantajları-dezavantajları