Plaj yasakları birer birer kalkıyor: Ölüm turizmi

Fabrikaların, mağazaların açıldığı Avrupa salgının ekonomik yaralarını sarmaya çalışıyor.Ekonomisi turizme dayanan ülkelerin sınırların açılması talepleri ise ikinci dalga korkusu yaratıyor.

20 Mayıs 2020, Çarşamba 09:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
323 bin kişi öldü

323 bin kişi öldü

Dünya genelinde corona virüse yakalananların sayısı 4 milyon 964 bini aştı. Toplam ölü sayısı ise 323 bin 433’e yükseldi. COVID-19 can almaya devam ederken ekonomik buhranın baskısıyla karantina önlemleri başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok yerde gevşiyor. Fabrikalar, dükkanlar birer birer açılıyor. Ancak İspanya, İtalya, Yunanistan gibi turizm gelirlerinin ekonomide büyük pay sahibi olduğu ülkeler yaz sezonu gelirken sınırların da açılması için çalışıyor.

Almanya'dan yeşil ışık

Almanya'dan yeşil ışık

İspanya ve İtalya, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için Avrupa Birliği ülkeleri ile görüşmelere başladı. Alman Hükümeti de tatil sezonunda sınırların açılabileceğini dile getirdi.

İkinci dalga uyarısı

İkinci dalga uyarısı

Tarihi ve turistik yerlere yönelik yasakları kaldıran Yunanistan’dan ise İngiltere’ye çağrı yapıldı. Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, İngiltere ile karşılıklı olarak karantina şartı aranmadan sınırların turistlere açılmasını istedi. Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery ise başta Almanya olmak üzere sınırları açmak isteyen ülkelere seslenerek, “Sınırları açarsanız ikinci dalga gelir. Ekonomik kaygılarla insan hayatını riske atmayın” dedi.

“Şu an için normal hayata dönüş mümkün değil” ifadelerini kullanan Montgomery, olası bir ikinci dalganın insanların giderek daha dikkatsiz davranması nedeniyle daha ölümcül olacağını söyledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bozulmamış doğasıyla yerli ve yabancı turistleri cezbeden yer: Hamsiköy