Plasenta anne karnındaki bebeği corona virüsten koruyor

Plasenta anne karnındaki bebeği corona virüsten koruyor

Ege Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Doç. Dr. İnan, "Annede corona virüs tespit edilse bile anne karnındaki bebeğin beslenmesini sağlayan plasenta sayesinde bu virüs bebeğe bulaşmıyor" dedi.

22 Mart 2020, Pazar 20:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye'nin ve dünyanın yeni tip corona virüs nedeniyle hayli zorlu günlerden geçtiğini belirten İnan, "Toplumda, hamile olan kadınların bu virüse normal insanlara göre daha çabuk yakalanacağı şeklinde yanlış bilgiler var. Ama durum böyle değil. Hamileler de herkesin uyguladığı hijyen kurallarına uyarak bu virüsten kolayca korunabilir. Ellerini bol bol sabunlu su ile yıkamaları çok önemli" dedi.

İnan, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun çok önemli bilgilendirme çalışmaları yaptığını, bu konuda Türkiye'nin, erken aldığı önlemlerle toplum sağlığı konusunda tüm dünyaya örnek olduğunu ifade etti.

''Plasenta sayesinde virüsün bebeğe geçmediğini biliyoruz''

Annede corona virüs belirlense bile hastalığın bebeğe geçmediğinin, Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı bilimsel çalışmalarla ispatlandığını dile getiren İnan, şunları kaydetti:

Gebelik sürecinde anne ile bebek arasında bebeği besleyen organ olan plasenta sayesinde birçok bakteri ve virüsün bebeğe geçmediğini biliyoruz. Yeni tip corona virüsün de aynı şekilde anne enfekte bile olsa bebeğe geçmediği belirlendi. Yani bebek anneden enfekte olarak doğmuyor. Dünya üzerinde 18 vakanın rapor edildiği çalışmada, bebeklere virüsün, en erken doğumdan 36 saat ve 17 gün sonra anneleri ve bakıcılarından damlacık yoluyla geçtiği düşünülmektedir. Bu yapılan bilimsel çalışma bize, bebeklerin doğumundan itibaren anne ve bakıcıların hijyen kurallarına iyi uyması gerektiğini bir kez daha gösteriyor.


'Corona virüs bulaştığı için ölen gebe yok'

Doç. Dr. Göksel Kanmaz da hamilelerin gebelik sürecinde beslenmelerinin çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı çalışmalara göre dünyada corona virüs bulaştığı için ölen gebe yok. Bu aslında iyi bir gelişme. Dünya genelinde daha önce etkili olan SARS ve MERS'te ise durum çok farklıydı. O virüslerin yayıldığı zaman gebeler hayatını kaybetti.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yumurta dondurma işlemi ile ileri yaşta hamilelik mümkün