Plastik poşetlerin beyanı için yarın son gün… Plastik poşet beyanı nasıl yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019 itibariyle plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başlanmıştı. Plastik poşet ile ilgili katılım payı hesaplamalarının yapıldığı Ocak ayına ait beyanlar için yarın son gün… Mükellefler, “Plastik poşet beyanı nasıl yapılır?” “Poşet beyannamesi ne zaman verilecek?” sorularını merak ediyor. İşte Poşet Beyannamesi ile ilgili merak edilenler…

14 Şubat 2019, Perşembe 17:32 Son Güncelleme:
A A
Plastik poşetlerin beyanı için yarın son gün… Plastik poşet beyanı nasıl yapılır?

Plastik poşetlere ilişkin kanun çerçevesinde Ocak 2019 itibariyle plastik tüm alışveriş noktalarında poşetler ücretli hale gelmişti. Plastik poşet ile ilgili katılım payı hesaplamalarının yapıldığı Ocak ayına ait beyanlar için 15 Şubat son gün… Mükellefler, “Plastik poşet beyanı nasıl yapılır?” “Poşet beyannamesi ne zaman verilecek?” sorularını merak ediyor. İşte detaylar…

Plastik poşet ile ilgili katılım payının hesaplamalarının yapıldığı beyanlar için 1-15 Şubat tarihleri arasında Ocak ayına ait beyanlar yapılabilecek. Beyanlar e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı beyanını belirtilen sürelerde yapmayanlar, eksik yapanlar ve katılım payını süresinde ödemeyenler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince idari yaptırım uygulanacağı uyarısında bulundu.

BEYANLAR İÇİN GEREKLİ BİLGİLER VE İZLENECEK YOL

1) e-Devlet şifresi.

2) Beyan yapacak kişi bilgisi

3) Beyan tüzel kişi adına yapılıyorsa, satış noktasının Vergi Kimlik Numarası

4) Beyan dönemi

5) Cep Telefonu numarası

6) E-posta adresi

7) Satış noktasının adres bilgisi

8) Satışı gerçekleştirilen plastik poşetlerin temin yeri bilgisi

9) Satış noktasının satmak üzere aldığı poşetlerin birim maliyeti (KDV Hariç)

10) Satış noktasının beyan dönemi içerisinde sattığı toplam poşet adedi

11) Satış noktasının beyan dönemi içerisinde sattığı poşetlerin satış bedeli (KDV Hariç)

12) Tahakkuk İşlemleri

18 BİN TL CEZASI VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevlileri yapılacak izleme, kontroller ve/veya denetimler sırasında; bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20'nci maddesinin (g) bendi uyarınca 2019 yılında 18.037 TL idarî para cezası, 2872 sayılı Kanunun 20'nci maddesinin (z) bendi uyarınca 2872 sayılı Kanunun ek 11 inci maddesine aykırı olarak geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı tutarının %20 fazlası idari para cezası, plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona ve/veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20'nci maddesinin (z) bendinin (bb) alt bendi uyarınca depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10.-TL idari para cezası, uygulanır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.