Polen alerjisi olanlar dikkat!|Polen alerjisi nedir?

Baharın gelmesiyle alerji hastaları için zorlu günler başladı. Peki polen alerjisine karşı ne yapmalı?  

03 Mart 2017, Cuma 10:14
A A

Uzmanlar özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında polenlerin daha yoğun bir şekilde yayıldığını belirterek alerjisi olanların bu aylarda dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Dr. Ali Kayıkçıoğlu, "Bahar aylarında, Mart, Nisan ve Mayıs’ta polenler havaya yayılır ve baharın geldiğini bizlere müjdeler. Ancak polene karşı hassasiyeti olan kişilerde, polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunlar bahar alerjisinin belirtileridir.

Bunların yanı sıra bahar aylarında sık sık öksürük, nefes sıkışması gibi astım belirtileri de görülebilir. Çocuklarda ise genellikle alerjik nezle, astım şeklinde seyreder" dedi.

BAHAR ALERJİSİ İLE POLEN ALERJİSİ AYNI ŞEY

BAHAR ALERJİSİ İLE POLEN ALERJİSİ AYNI ŞEY

Bahar alerjisi ile polen alerjisinin aynı şey olduğunu söyleyen Dr. Ali Kayıkçıoğlu, "Bahar alerjisi ile polen alerjisi arasında hiçbir fark yok. Baharın gelmesiyle polenler ortaya çıkıyor. Polenlere hassasiyeti olan kişilerde ise bazı belirtiler görülüyor. Buna 'bahar alerjisi' diyoruz.

Polenlerden kaynaklandığı için 'polen alerjisi' olarak da biliniyor. Bu belirtiler özellikle bahar aylarında oluyorsa alerji ihtimali mutlaka akla gelmelidir" diye konuştu.

ÇAMAŞIRLARI PARFÜMSÜZ DETERJANLA YIKAYIN

ÇAMAŞIRLARI PARFÜMSÜZ DETERJANLA YIKAYIN

Dr. Ali Kayıkçıoğlu, bahar alerjisi olan çocuklar da ise kokulara karşı çok hassasiyet oluştuğuna dikkat çekerek "Bahar alerjisi gözde, burunda ve akciğerde hasarlar oluşturabiliyor.

Bahar alerjisi olan çocuklar kokulara aşırı hassas oldukları için çamaşırların parfümsüz deterjanla yıkanması ve ev temizliğinde kokusuz ürünlerin kullanılması önemli" uyarısında bulundu.

OKUL BAŞARISINI DA ETKİLİYOR

OKUL BAŞARISINI DA ETKİLİYOR

Bahar alerjisinin hızlıca etkilediği çocuklarda derslere konsantre bozukluğu gibi durumlara yol açtığını ifade eden Dr. Ali Kayıkçıoğlu şöyle devam etti: 

Bahar alerjisi olan çocukların genellikle burunları tıkalı olduğu için uyku kaliteleri de bozulur. İyi bir uyku alamayan çocuklar ise gün boyu kendilerini yorgun ve halsiz hisseder. Bu da okul başarısını ciddi bir şekilde etkiler."

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.