Polen alerjisi olanlar sabah saatlerine dikkat!

Baharın göstergesi olan polenler havaya yayılmaya başladıkça burun kaşıntısı, hapşırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösteren bahar alerjisi artıyor. Peki yaşam kalitesi ciddi oranda etkileyen alerjik rinit nasıl tedavi edilir? İlaç tedavisi ne zaman gerekir? Göğüs Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Doç.Dr. Rana Işık bilgi verdi

10 Nisan 2019, Çarşamba 12:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
ALERJİK RİNİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

ALERJİK RİNİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İlk adımı alerjenlerden korunma oluşturuyor. Eğer bir alerjen (alerji yapan madde) tespit edildiyse ondan korunmak gerekiyor.

Polenler genellikle sabah ve güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde havada yoğun olarak bulunur. Polen alerjiniz varsa baharda sabah ve öğlen saatlerinde açık havada bulunmamaya, piknik gibi etkinliklerden ya da açık hava egzersizinden uzak durun.

Polenlerin yoğunluğu rüzgarlı ve kuru havada artar. Bahar aylarında arabada camların açık olması, toplu taşıma araçlarında açık pencerenin önünde oturulması veya rüzgarlı havada dış ortamda bulunulması polenlerin alerjik kişinin ağız, burun ve gözlerine dolmasına yol açar.

Bu nedenle araba camlarını kapalı tutun. Yakınmaların yoğun olduğu dönemlerde kapalı ortamlarda polen filtreli klimalardan yararlanabilirsiniz. Son yıllarda arabalardaki klimalar genellikle polen filtreli olduğu için polenlerden korunmayı kolaylaştırır.

Çimlerin biçildiği ortamlardan uzak durun. Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde dış ortamda yüksek kalitede bir maske kullanabilirsiniz.

Geniş çerçeveli güneş gözlükleri ve siperli şapkalar da faydalı olabilir. Eve girdikten sonra sokak kıyafetlerini hemen çıkarıp duş alın. Saç ve derinizdeki polenleri uzaklaştırın.

İLAÇ TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKİR?

İLAÇ TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKİR?

Alerjik riniti kontrol edebilen bazı spreyler ve anti-alerjik ilaçlar kullanılabilir. Alerjenlerin etkisini azaltan antihistaminik tabletler ve kortizon içeren burun spreyleri gibi. Spreylerde bulunan kortizon sadece burun bölgesine uygulanır.


Yani korkulanın aksine yan etkisi yok denecek kadar azdır. Alerjiye bağlı burun tıkanıklığında çok etkilidir.

AŞI TEDAVİSİ NEDİR?

AŞI TEDAVİSİ NEDİR?

Enjeksiyon (iğne) yoluyla yapılır. Neye alerjiniz varsa o madde gittikçe artan dozlarda size verilir. Günümüzde polen alerjisi olanlarda aşı tedavisi tablet formunda da yapılabiliyor. İlaç tedavisine yanıt alınamayan hastalarda başarı sağlayabiliyor. Aşı tedavisi 3-5 yıl gibi uzun sürebilen bir yöntem. Bu konuda eğitim almış, deneyimli alerji uzmanları tarafından hastane ortamında uygulanmalı.


HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sedef hastalığı bulaşıcı mı? Sedef hastalığı tedavisi