Polenin faydaları neler? Polen nasıl kullanılır ve neye iyi gelir?

Polenin kemiklerden tırnaklara kadar vücuda birçok faydası var. Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, polendeki doğal çinko içeriği ile kemiklerin, saçın, tırnakların, cildin, görme yetisinin korunmasına ve bağışıklık sisteminin fonksiyonuna da katkı sağladığını açıkladı. Polenin faydaları neler? Polen nasıl kullanılır? Polen neye iyi gelir? Polende hangi vitaminler var? Polen nasıl tüketilmeli? Gelin hep birlikte polen hakkında merak edilenlere bir göz atalım.

24 Ağustos 2020, Pazartesi 12:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Polenin doğal demir içeriği ile çocukların gelişimine katkıda bulunduğunu söyleyen Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, "Doğal çinko içeriği ile kemiklerin, saçın, tırnakların, cildin, görme yetisinin korunmasına ve bağışıklık sisteminin fonksiyonuna da katkı sağlar" dedi.

Polenin, tabiatın en değerli hazinelerinden ve aynı zamanda bitkilerin de üreme hücresi olduğunu söyleyen Samancı, “İçeriğinde doğal olarak tüm vitamin ve mineralleri barındırdığı içinde literatürde “Tek Tam Gıda” olarak geçer" dedi.

Polenin besin değeri: Polende hangi vitaminler var?

Polenin besin değeri: Polende hangi vitaminler var?

 • Polen, yüksek oranda protein (yaklaşık yüzde 30), lif, fenolik ve flavonoid bileşenler ve insanlar için gerekli aminoasitleri bileşiminde bulunduruyor.
 • A, C, E, D, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B9 ve K vitaminleri
 • Magnezyum
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Çinko
 • Selenyum
 • Potasyum minerallerini de içeriyor.

Polenin bileşimi, rengi ve şekli elde edildiği bitkisel kaynağa göre değişkenlik gösteriyor.

Beslenme açısından önemli role sahip

Beslenme açısından önemli role sahip

Polene bakılarak, çevredeki bitki florasıyla ilgili bilgi sahibi olunabileceğini anlatan Samancı, ayrıca polenin balın kaynağıyla ilgili de bilgi verdiğini belirtti. Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, şunları söyledi:

Polen, arılar için doğadaki tek protein kaynağıdır ve beslenme açısından önemli bir role sahiptir. Polenin yeterli düzeyde olmaması, arıların pestisit, patojen gibi zararlı dış etmenlere karşı dirençlerinin azalması nedeniyle arı kolonisindeki popülasyonun da azalmasıyla sonuçlanabilir.

Polenin faydaları

Polenin faydaları

Polenle ilgili yapılan araştırmalara değinen Samancı, şu ifadeleri kullandı:

 • Araştırmalarda polenin, sinirsel, soğuk algınlığı ve ülser gibi hastalıklarda kullanımı olduğu, hücre yenileyici, canlılık verici, iştah düzenleyici, hemoglobini yükseltici, sindirimi kolaylaştırıcı,üreme sistemi üzerine olumlu etkilerinin bulunduğu ortaya konulmuştur.
 • Polen, doğal demir içeriği ile kırmızı kan hücrelerinin, cildin, görme yetisinin, demirin metabolizmasının korunmasına, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.


 • Yine doğal demir içeriği ile çocukların bilişsel gelişimine katkıda bulunur. 
 • Doğal çinko içeriği ile kemiklerin, saçın, tırnakların, cildin, görme yetisinin korunmasına ve bağışıklık sisteminin fonksiyonuna da katkı sağlar. 
 • Yüksek protein içeriği ile sporcular içinse harika bir besindir

Polen nasıl kullanılır, nasıl tüketilmeli?

Polen nasıl kullanılır, nasıl tüketilmeli?

Polenin düzenli miktarda beslenmeye dahil edilmesi halinde dışarıdan ayrıca beslenmeyi desteklemek amaçlı vitamin mineral preparatı almaya gerek kalmayacağını söyleyen Tanuğur, "Polen, çocuklar tarafından günde en az 1-2 tatlı kaşığı, yetişkinler tarafından günde en az 2-4 tatlı kaşığı tüketilebilir. Doğrudan çiğnenerek ya da su, süt, meyve suyu veya yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz" dedi.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sokak lambaları ve ışıklı panolar meme kanseri riskini artırabilir