Polikistik böbrek hastalığını biliyor musunuz?

Polikistik böbrek hastalığının kalıtımsal bir hastalık. Bin kişiden 1'inde görülen hastalıkta yüzde 2,5 oranında son dönem böbrek yetmezliği gelişimi ortaya çıkabiliyor

03 Mart 2017, Cuma 11:35
A A

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, polistik böbrek hastalığının görülme sıklığının bölgelere göre değişkenlik gösterdiğini ve her iki cinsiyette oranın aynı olduğuna dikkat çekiyor.

BÖBREK YETMEZLİĞİYLE DOKTORA BAŞVURULUYOR

BÖBREK YETMEZLİĞİYLE DOKTORA BAŞVURULUYOR

Hastalık sessiz seyrettiğinden hastaların büyük çoğunluğu son dönem böbrek yetmezliğiyle doktora başvuruyor. Bu hastaların büyük bir çoğunluğunun diğer aile bireylerinde de polikistik böbrek hastalığına bağlı diyalize girme öyküsü bulunuyor.

Eşlerden birinde polikistik böbrek hastalığı varsa kız veya erkek çocukta hastalığın görülme olasılığı da yarı yarıya oluyor.

Diyaliz ya da böbrek nakli gereken hastaların yüzde 5 ila 10'unu polikistik böbrek hastaları oluşturuyor.

POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELER?

POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELER?

Polikistik böbrek hastaları genellikle hipertansiyon (yüksek kan basıncı), hematüri (idrarda kan görülmesi), yan ağrısı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi şikayetlerle doktorlara başvuruyor.  

TANSİYON DENGESİ ÇOK ÖNEMLİ

TANSİYON DENGESİ ÇOK ÖNEMLİ

Hastalarda uzun yıllar içinde böbrek fonksiyonlarında giderek bir azalma görülebilir. Yüksek tansiyonu olan hastalarda hem böbrek yetersizliği gelişimi daha hızlıdır hem de kalp ve damar sorunları daha sıktır.

Bu nedenle bu hastalarda kan basıncının düşürülmesine büyük önem verilmeli.

BAŞKA ORGANLARI DA ETKİLEYEBİLİYOR

BAŞKA ORGANLARI DA ETKİLEYEBİLİYOR

Polikistik böbrek hastalığında böbrek harici organ tutulumları da görülebiliyor.  

Karaciğer ve pankreasta kist oluşumları, kalp kapakçığı kusurları, beyin damarlarında anevrizma adı verilen genişlemeyle seyreden ölümcül olabilen durumlar olabiliyor.

Polikistik böbrek hastalığında tanı koymak için ultrasonografi, tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılıyor. Ayrıca kan örneği alınarak gen analiziyle polikistik böbrek hastalığı gelişme olasılığını görmek mümkün.  

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.