Polis her yerde Lada aradı!

Polis her yerde Lada aradı!

15 Ekim 2009, Perşembe 12:27
A A

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi’nde bulunan PTT şubesi 10 Temmuz 2009 tarihinde, silahlı iki kişi tarafından soyuldu. Soyguncular bin 700 tl alarak kaçtı. Soygunun ardından harekete geçen Gasp Büro Amirliği Ekipleri, şubenin güvenlik kamera görüntülerini inceledi. Yapılan incelemede, PTT şubesinin önüne LADA marka bir otomobille gelen iki kişiden biri dışarıda beklerken biri içeri giriş yapıyor. Beyaz şapkalı kişi çantasından çıkardığı silahı PTT veznedarlarına silah doğrultuyor. Ardından bin 700 TL’yi alarak ortadan kayboluyorlar.

Bu soygun araştırılırken bir hafta sonra, Tuzla İçmeler’de, bulunan TEB Bankası 22 Temmuz 2009 tarihinde silahlı iki kişi tarafından 50 bin TL soyuldu. Buranın da güvenlik kamera görüntüleri incelendi. İncelemede, soyguncuların bankaya girerek soygun yaptıkları anın güvenlik kameralarınca saniye saniye görüntülendiği belirlendi. Kamera görüntülerinde, bir kişi banka girişindeki güvenlik görevlisinin elindeki silahı etkisiz hale getirirken diğeri banka veznesine yönelerek çantasından çıkardığı silahı doğrultuyor. Vezneden aldığı 50 bin TL’yi çantasına koyarak bankadan ayrılıyor.

Güvenli kamera görüntülerinden her iki soygunun aynı iki kişi tarafından gerçekleştirildiği belirlendi.

İfadeleri alınan görgü tanıkları soygunu yapan kişilerin kimliklerini açığa çıkartacak bilgi veremedi. Gasp Büro Amirliği Ekipleri, soygunculara ulaşmak için PTT soygunu sırasında güvenlik kameralarınca tespit edilen LADA marka otomobili yakın takibe aldı. Görüntülerde plakası görünmeyen ve stop lambası kırık olan otomobili tespit etmek için İstanbul’daki 15 bin ayrı LADA marka otomobil incelendi. İnceleme sonucunda sözkonusu stop lambası kırık 34 YY 722 plakalı LADA otomobilin İnan Güneş adlı kişiye ait olduğu anlaşıldı. İnan Güneş’in fotoğrafı PTT çalışanları tarafından teşhis edildi. Bunun üzerine İnan G. Kartal’da gözaltına alındı. İnan G.’in ifadesi doğrultusunda Sinan Bal Pendik’te yakalandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü’nde sorgulaması yapılan İnan G.’nin Tuzla’da Gemi tersanesinde çalıştığı ve ekonomik kriz nedeniyle işten çıkartıldığı belirlendi. İnan G.’nin biriken kredi kartları borçlarını ödeyebilmek için daha önce maaş aldığı bankayı soymaya karar verdiğinin belirlendiği öğrenildi. Bu nedenle daha önce terör örgütü TİKKO üyesi olduğu gerekçesiyle 1991 yılında 1,5 yıl cezaevinde yatan Sinan B. İle planlayarak iki ayrı soygunu gerçekleştirdikleri tespit edildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlanan İnan G. İle Sinan B. Tuzla Adliyesi’ne sevk edildi.

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.