Pop müziği Rap mi öldürdü?

Son yıllarda Türkçe rap aldı başını gitti. Herkesin dilinde Ezhel, Ben Fero, Norm Ender. Peki Türkçe pop denilince neden herkes sus pus oluyor? 2000'lerde bile hala 90'ların Türkçe pop müziğini dinlememizin nedeni ne olabilir? Mehmet Coşkundeniz yazdı.

12 Aralık 2019, Perşembe 09:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İyi bir müzik dinleyicisiyim. Amatör DJ’lik de yapıyorum. Yerine göre her tür müziği de seviyorum. Son günlerde pek moda olan Türkçe rap şarkılardan da birkaç tanesi hoşuma gidiyor. Özellikle Ezhel’in Murda ile birlikte söylediği ‘Aya’ şarkısı dilimden düşmüyor.


Fakat şöyle bir düşünüyorum, son 10 yıldır dilime takılan bir tek pop şarkısı bile yok. Pop denilince hâlâ 90’lar geliyor akıllara. Kulüplerde, yeni nesil meyhanelerde günümüzün pop şarkılarından bir tanesi bile çalınmıyor, insanlar 90’ların o güzelim pop müziğiyle eğleniyor. Üstelik o şarkıların çıktığı tarihlerde dünyada bile olmayan 2000 doğumlu gençler de 90’ların klasiklerini ezbere biliyor.


Tarkan’ın iki yıl önce çıkardığı ‘Yolla’ şarkısı yok DJ setlerinde. Tarkan çalınacaksa yine ‘Dudu’, ‘Hepsi Senin mi’ gibi şarkıları çalıyorlar. Popçular ‘rap’in ‘pop’u bitirdiği görüşünde ama aslında durum öyle değil. Pop kendi kendini öldürünce, rap yükseldi. Popçular da çareyi rapçilerle düet yapmakta buldu. Yani yine işin kolayına kaçtılar.


İyi bir Türkçe pop şarkısı üretildi de biz mi dinlemedik? Yıllardır Amerika’da yapılan rap şarkıları Amerikan popunu öldürmedi mesela. Popun içinde bulunduğu durumu bu türün en fazla beste üreten isimlerinden Serdar Ortaç itiraf etmiş.


Günaydın’daki röportajında, “‘Son dönemlerde çok şarkı yaptın mı?’ diye sorarsan... Zamanında o kadar çok şarkı yapmışım ki sanki bugünlerin geleceğini hissetmişim. 30 yıl önce bugün için üretmişim. Hâlâ ‘Dansöz’ü, ‘Bilsem ki’yi söylüyorum sahnede” demiş.

Daha ne desin?


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mona Lisa neden dünyanın en ünlü sanat eseri?