Korkutan araştırma: Pop müzikte kadınların sesi kısılıyor

Yeni bir araştırmaya göre kadınlar popüler müzik alanında temsil bulamıyor. 2020 Billboard listelerindeki şarkıların yüzde 20’si yapım olarak ise sadece yüzde 2’si kadınların imzasını taşıyor.

12 Mart 2021, Cuma 14:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Listelerdeki sanatçıların sadece yüzde 20’si kadın

Listelerdeki sanatçıların sadece yüzde 20’si kadın

ABD’de yapılan bir araştırma pop müzikte kadınların marjinalleştiğini ve yeterince temsil edilmediğini ortaya koydu. USC Annenberg Inclusion Initiative’in her yıl Billboard listelerinden yola çıkan araştırmasının 2020 sonuçlarına göre listelerdeki sanatçıların yüzde 20’si kadın müzisyenlere ait. 

Hit şarkıların kadın yapımcılarının oranı düşündürücü

Hit şarkıların kadın yapımcılarının oranı düşündürücü

Hit şarkıların yapımcıları arasında kadınların oranı ise sadece yüzde 2. Listede yer alan 173 kadın arasında Dua Lipa, Maren Morris, Doja Cat ve Megan Thee Stallion yer alıyor.

Bir senede büyük düşüş

Bir senede büyük düşüş

Araştırmaya göre, 2019’da yüzde 22.5 olan oran 2020’de yüzde 20’ye düştü. Kadın müzisyenlerin en yüksek orana ulaştığı yıl yüzde 28.1 ile 2016’ydı. 


"Müzik dışında her yerde kadınlar günü kutlandı"

"Müzik dışında her yerde kadınlar günü kutlandı"

The Guardian gazetesinden Laura Snapes’in haberine göre araştırmaya imza atan Dr. Stacy L. Smith, “Her yerde kadınlar günü kutlandı, müzik dışında. Bu alanda kadınların sesleri kısılmış durumda” dedi ve “İncelediğimiz dokuz yılda beyaz olmayan kadınların oranı yarı yarıya. Ancak temsil konusunda daha kat edilecek çok yol var” diye ekledi.


Prodüktör kadınlar çok az

Prodüktör kadınlar çok az

ABD’deki listelerde yer alan 449 bestecinin ise 2020 yıl için yüzde 12.9’u kadın. Bu oran da 2019’un yüzde 14.4’üne göre düşüş gösteriyor. Kadınların popüler müzik endüstrisinde en az temsil edildiği alan ise prodüktörler.

Beyaz olmayan kadın yapımcıların temsili de düşüyor

Beyaz olmayan kadın yapımcıların temsili de düşüyor

Hit şarkılarda oran 2019’dan 2020’ye gelindiğinde, yüzden 5’den yüzde 2’te düşmüş durumda. Beyaz olmayan kadın yapımcıların temsili de iniş eğrisi sergiliyor. 2020’de yapımcılar arasında siyahi tek isim “All I Want for Christmas Is You”nun yapımcısı olan Mariah Carey. 

Araştırma, beyaz olmayan kadın yapımcılar konusuna eğildiğinde ise ortaya çıkan tablo şu; 2012 ile 2020 arasındaki 600 şarkıda 23 kadın yapımcı yer alıyor ve bunların sadece yedisi beyaz değil. Bu da 180 erkek yapımcıya karşılık bir beyaz olmayan kadın yapımcıya denk geliyor. 

Drake, Rihanna  ve Nicki Minaj başı çekiyor

Drake, Rihanna ve Nicki Minaj başı çekiyor

Raporun temsil açısından ilerlemeye işaret eden yönleri de var; 2016’dan beri beyaz olmayan müzisyenlerin oranı her yıl yükselerek yüzde 59’a ulaştı. Smith, “Her şarkı, kadınları dahil etmek için bir fırsat. Popun şarkı yapımında ortaklığa yatkın doğası düşünüldüğünde şarkı yazımı konusunda temsil halinin anlaşılması zor” dedi. 2012’den bugüne bakıldığında Drake, 41 hit şarkıya imza atarken, Nicki Minaj ve Rihanna 21’er hit şarkıyla kadın müzisyenler listesinin tepesinde yer alıyor. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER IMDb puanlarına göre en iyi 10 Türk korku filmi