Portakal kabuğunun faydaları

Çoğu meyvenin kabukları da kendisi gibi oldukça faydalı ancak birçoğumuz bu faydalarından habersisiz

08 Kasım 2016, Salı 14:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çoğu meyvenin kabukları da kendisi gibi oldukça faydalı ancak birçoğumuz bu faydalarından habersisiz

Faydalarını bilsek çöpe atmaktan vazgeçtiğimiz değerli meyve kabuklarından biri de portakal kabuğu. İşte portakal kabuğunun bilmediğimiz faydaları:

İçerdiği antioksidanlar sayesinde yağ yakımını hızlandırıyor ve kilo vermeye katkı sağlıyor.

Diş lekerini giderir | Dişlerde oluşan sarı sigara lekelerini yok etmenin en doğal yolu portakal kabukları ile dişleri ovalamaktır. Portakal kabuğunda bulunan dilimonen isimli bileşik dişlerdeki lekelerin yok olmasına yardımcı oluyor. Portakal kabuğunun içindeki beyaz bölümü dişlerinize sürün ve 2-3 dakika bekledikten sonra ağzınızı çalkalayın. Bir iki uygulamadan sonra lekelerin kaybolduğuna şahit olacaksınız.

Selülitlerle savaşır | Selülit düşmanı besin listesinin başında portakal alır. Özellikle portakal kabuğu yağının içeriğinde bulunan asitler ve minarel tuzlar, yağları eritmede önemli rol oynarlar. Portakal yağındaki etken madde, deri altındaki kan ve lenfatik dolaşımı hızlandırır ve selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Cildi güzelleştirir | Potasyum, protein, B ve E vitaminlerini içeriğinde bulunduran portakalın kabuğunda bulunan karotenin kanı temizleme özelliği olduğu için cilde çok faydalıdır.

Zeytinyağına farklı bir aroma katar | Zeytinyağının içine birkaç dilim portakal kabuğu atarsanız hoş kokulu ve aromalı bir yağ elde etmiş olursunuz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER HPV enfeksiyonu cinsel ilişki ile bulaşıyor