Posalı besinler can simidi

Posalı besinler can simidi

Kabızlık hemoroidin en önemli nedenlerinden biri. Kabızlığı önlemenin en etkili yolu ise sebze-meyve, kurubaklagilller, tam tahıl ürünleri gibi posalı besinleri tüketmekten geçiyor!

29 Haziran 2010, Salı 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı anlattı:

Hemoroid nedir?

Prof. Dr. Metin Çakmakçı: Hemoroid, kalınbağırsağın rektum adını verdiğimiz bitiş bölümünün sonunda yer alan anal kanaldaki toplardamarların varisi olarak tanımlanıyor. Damarlardaki genişlemeler sonucu oluşan ödem ve şişmelere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu şişler yerine göre de iç ya da dış hemoroid olarak adlandırılıyor.

Kimlerde sık görülür?

Prof. Dr. Metin Çakmakçı: Birinci dereceden dördüncü dereceye kadar farklı derecelerde hemoroid gözleniyor. Hiçbir şikayeti olmayan herhangi bir kişide bile, muayene edildiğinde birinci dereceden hemoroid görülebiliyor. Ancak bunlar genellikle bulgu vermeyen ve tedavi gerektirmeyen hemoroidler olarak değerlendiriliyor. Hemoroidin en önemli nedenlerinden biri genetiktir. Ailede böyle bir bozukluk varsa, o kişide de ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Uzun süre ayakta duran veya oturanlarda da hemoroidal hastalık sık rastlanır.

Hangi yaşlarda ortaya çıkar?

Prof. Dr. Metin Çakmakçı: Bebeklerde ve çocuklarda hemoroid görülmez, 20 yaşından sonra, genetik ve mesleki nedenler varsa, beslenme bozuklukları da söz konusuysa, sorun yavaş yavaş ortaya çıkabiliyor. Yaşla birlikte paralellik gösteren hemoroid ileri yaşlarda artabiliyor.

Hemoroid oluşumunda beslenmenin etkisi nedir?

Prof. Dr. Metin Çakmakçı: Hemoroidin sorun oluşturmasında kabızlık, diyet, posadan fakir beslenme ön planda geliyor. Özellikle gelişmiş toplumlarda beslenme şekillerinin posadan fakir, hazır yiyeceklere doğru kayması nedeniyle hemoroid görülme oranı da artıyor. Çünkü bu besinler emilimi yüksek ve posa bırakmayan gıdalar. Sucuk, salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünlerini, bira, şarap gibi alkollü içecekleri ve baharatlı yiyecekleri sık tüketenlerde hemoroid daha fazla görülür.

Kabızlığın etkisi nedir?

Prof. Dr. Metin Çakmakçı: Özellikle çalışan insanların tuvalet ihtiyaçlarını belirli zamanlara yayamamalarına bağlı olarak ortaya çıkan kabızlığın arkasından hemoroidin gelmesi de kaçınılmaz oluyor. Yani normalde var olan bir durum sorun yaratır hale geliyor. Kabızlığa karşı birkaç basit önlem yeterli olabilir:

- Dışkılama hissi gelince gecikmeden tuvalete gidin.

- Bağırsakları yumuşak tutmak için en az 8 bardak su için.

- Alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durun.

- Lifli yiyeceklerin (sebze, meyve, kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri, kepek vb.) tüketimini artırın. Bu maddeler sindirilmediği için dışkıyı yumuşak tutar. Beyaz ekmek tüketmeyin. Düzenli egzersiz yapın.

Hemoroidin en sık görülen belirtileri nelerdir?

Prof. Dr. Metin Çakmakçı: - Ağrı (özellikle dış hemoroidlerde) - Ele gelen şişlik, - Dışkılama sırasında kanama olması, - Islaklık hissi ve kaşıntı.

HAZIRLAYAN: Özgür Gökmen ÇELENK

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karaciğer kanseriyle ilgili tüm bilinmeyenler