Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Aralık 2021)

Evlilikler monotonlaşmaya başladı mı sorun gibi gözükmeyen bazı şeyler kavga konusu olur. Çift duygusal iletişimi sağlamalı. Erkek, romantik olup eşine ilgi göstermeli. Kadın da üzerine düşeni yapmalı ki yatak odası kimseyi bunaltmasın.

01 Aralık 2021, Çarşamba 07:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Engelleyemiyorum

Engelleyemiyorum

21 yaşındayım, kız arkadaşımın elini tuttuğumda penisimden meni veya sıvı geliyor. Ben bunu istemiyorum. Ancak engelleyemiyorum. Kendimden nefret ediyorum. Bundan nasıl kurtulurum?

CEVAP

Okurum, engellenecek bir şey değil ki yavrum. O gelen meni değil. Kayganlaştırıcı sıvı. Tahrik olunca bu sıvı salgılanır, amacı birleşmeyi kolaylaştırmaktır.

Nasıl davranayım?

37 yaşında kadınım. Oniki yıl önce birkaç ay süren bir evlilik yaptım. Şimdi yeniden evlenmek istiyorum. İlişkiye girerken ne yapmam lazım? Acı ve yanma olur mu? Nasıl davranmak gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okurum, uzaktan yazmakla olmaz bu işler. Neyi, nasıl yapacağını ben buradan nasıl öğreteyim? O birkaç ayda öğrendiklerin sana yeter. Ama herkesin sorunu ve kuşkusu olabilir. Kalkar bir uzmana gidersin. Derdini özel olarak orada dökersin. Uzman da sana gereken önerileri verir. Bu işin bilimsel yolu budur.

Kaç gün kan gelir?

Kaç gün kan gelir?

22 yaşındayım. İlk birleşme sonrası kızdan gelen kan miktarı ne kadar olur? Birkaç gün sürer mi? Kız arkadaşım ilk geceden sonra benden uzak duruyor. Kan geliyormuş ve ilişkiye girmememiz gerekiyormuş. Bu normal mi? Yoksa adet olduğu için mi böyle?

CEVAP

Değerli okurum, kız arkadaşın kesinlikle doğru olanı yapıyor. Acelen ne? Üç gün bile sabredemiyorsan ben sana ne diyeyim? Kanamanın miktarı ve zamanı kızdan kıza değişir. Kız doğru söylüyor, yakasını bırak. Adet kanı olduğunu sanmıyorum.

Eşimi istemiyorum

31 yaşında, 1,5 yıllık evliyim. Eşimi çok sevmeme rağmen iş ilişkiye gelince bir adım geri atıyorum. Artık eşimle birlikte olmak istemiyorum. Eşim farkında ve sık sık “Neden istemiyorsun?” diye soruyor. Ona bir şey diyemiyorum. Yardım edin.

CEVAP

Sevgili kızım, geçmiş olsun. Senin evlilikten beklediğin birçok şeyi bulamadığını düşünüyorum. Sanırım eşinle duygusal iletişim kuramamışsınız. Emin değilim ama galiba eşinin erken boşalması var. Ya da yatak odasında seni incitecek bir şeyler yapıyor. Eşinle birlikte bir uzmana gitseniz iyi olur. Evliliğin kavramı, monotonluk, iki aile arasındaki sorunlar, mecbur kalma gibi bir düzen seni soğutmuş olabilir. Bu ikinizin açık konuşmasıyla olur. Ayrıca romantik ortamlar yaratmanız avantajınıza.

Başarısız oldum

Başarısız oldum

20 yaşındayım. İki ay önce ilk cinsel deneyimimi yaşadım ama başarısız oldum. Sertleşme olmadan boşaldım. Bir daha denemek istiyorum ama başarısız olmaktan korkuyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Okurum, ilk deneme yaptığın ortam iyi değildi ve sen büyük heyecan dalgası altındaydın. Sonuç böyle olur. Doğal bir durum, canını sıkmamalısın. O senin bir bakıma insani boyutundur. Aynı koşullarda deneme yapmamanı öneririm. Çünkü cinsellik sınava gelmez. Ruh halinin bir coşkusudur. Onu kıran, bozan her türlü olumsuzluk bu sonuçları yaratır. Sakın kendine olumsuzluk telkin etme. Sevdiğin biriyle bir süre bir arada kaldığında her şey düzene girecektir.

Kızlık zarım esnek mi?

21 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla sevişiyorduk, penisinin yarıdan fazlası vajinama girdi, kan gelmedi. Şimdi başka bir sevgilim var. Birlikte olduk ve kan geldi. Adetim biteli 4 gün olmuştu. Sevgilim bunun adet kanı olduğunu söylüyor, daha önce ilişkiye girdiğimi sanıyor. Ona bu durumu nasıl anlatabilirim?

CEVAP

Sevgili okurum, kızlık zarın esnek. Kimileri için bu durum şans, kimileri için de şanssızlık. Hangisi olursa olsun, kafanı yorma. Hayat devam ediyor. Ancak bütün yaşamı zara endekslersen bu sana hem psikolojik hem de cinsellik bakımından zarar verir. İllaki kızlık zarı ne oldu diye soruyorsan esnek ve kanamadı diyorum. Peki kanadı farz edelim. Ne değişecek?

Kan geliyor

Kan geliyor

24 yaşındayım ve 3 aylık evliyim. İlişkiye girdiğim zaman eşim hiç zevk almıyor, çok acı çekiyor. Sürekli kan geliyor. Daha 3 haftadır ilişkiye giriyoruz. Bize yardımcı olur musunuz?

CEVAP

Değerli okurum, önce eşini bir kadın doğum uzmanına götüreceksin. Bir şey varsa tedavi olacak. Sorun devam ederse yazarsın, çare düşünürüz.

Hamile miyim?

25 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla korunmasız olarak ilişkiye girdik. Zevk suyu hamile bırakırmış, doğru mu? Bunun ihtimali ne kadardır? 2-3 gündür karın ve kasık ağrısı çekiyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, karın ve kasık ağrıların psikolojik. Gebelik ihtimalin çok zayıf. Ama en güvenli ilişkilerde bile daima yüzde 1 olabilirlik geçerlidir.

Denesem mi?

Denesem mi?

18 yaşında kızım. Erkek arkadaşım ilişkiye girmek istiyor. Ben de istiyorum aslında. Ne yapmalıyım? Bir kere denemeli miyim?

CEVAP

Tatlı kızım, ben nereden bileyim? Konuyu bir akşam yemeğinde annene ve babana aç. Bakalım sana diyecekler? Tabii söylediklerini bana yazmayı unutma.

Çok yoruluyorum

32 yaşında, nişanlı kadınım. Nişanlım çok geç boşalıyor, bense erken. Bu durum stres yaratıyor, yoruluyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, çok sevindim çünkü kendi açından şanslısın. Nişanlının geç boşalmasını tıbben kolay çözemiyoruz. Ama onunla konuşur ve gizli kalmış fantezilerini keşfedersen sanırım nişanlın biraz daha hızlanacaktır.

BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Kız beni terk etti

24 yaşındayım. Sevgilimle birlikte olmak istedim. Ama penisimi gördü. Biraz büyük. Kız beni bırakıp gitti. Aradım, ilişkimiz bittiğini söyledi. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, her yiğidin başına gelir böyle ufak iş kazaları. Birçok erkek bu tür kazalara sebep olan organ için her şeyini feda eder. Neyse, kız senden değil, organdan korktu. Ya hayal ettiklerinizin size ne yaptığını gördünüz mü? Aslında memnunsundur ama bize hava atıyor da olabilirsin. Kız korktu.

Çünkü sen, ona en son gösterilecek şeyi ilk önce gösterdin. Servet sahibi zenginin arabasının örtüsünü kaldırıp malını sergilemesi gibi sen de “Bak bak neyim var” diye işe başladın. Kıza düşünme ve yumuşama payı bırakmadın. Olana katlanacak, kendine uygun bir kadın bulup önceden bunu söylemenin yolunu arayacaksın. Şansın açık olsun.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Kızlık zarı bozulur mu?

Penisin başının biraz girmesi sonucu kızlar zarı bozulur mu?

CEVAP

Okurum, kız mısın, erkek misin? Niye böyle meraklısın? Umarım denemeler yapmaya kalkmazsın, yaşını bile lütfedip yazmamışsın. Duvar bile zardan daha kolay yıkılır. Herkes bir taş sökse, duvar çöker. Ancak zara dokunmazsan korunur. Onun bekçisi, zarın sahibi yani kızın ta kendisi. Amaç korumak içinse elini, kolunu kenetlersin. Fazla sıcakta kalıp kanını kaynatmazsın. Şehvet çoğu zaman hesabı da, aklı da şaşırtır.

Ne sıklıkta yapsam zarar vermez?

Ne sıklıkta yapsam zarar vermez?

26 yaşındayım. Mastürbasyonu ne kadar sıklıkla yaparsam evlenince zararı olmaz?

CEVAP

Değerli yavrum, cinsel güdüler doyum ister. Bunun için normal yollar vardır ama imkan olmayınca mastürbasyona başvurulabilir, çok da doğaldır. Fizyolojik gereksinmeyi karşılayacak şekilde ayarlanması gerekir, fazlası zararlıdır. Unutulmaması gereken, insanın tüm davranışları ve zevkleri cinsel olaylar değildir.

İnsan kişiliği her yönden doymalıdır. Mesleki başarı, üretim sürecindeki yeri, çevresi tarafından sevilme, maddi olanaklar, kişinin enerjisini olumlu yollarda tüketmesi ile kazanılacak öğelerdir. Kısacası enerjinin bir yönde tüketilmesi anlamlı ve yararlı olmaz. Haftada 1-2 defa yapılan mastürbasyonun zararı yoktur. Bu isteği daha fazla duyarsan spor yapar, enerjini başka yerlere yöneltirsin.

GÜNÜN SÖZÜ

GÜNÜN SÖZÜ

Gözyaşlarınız başkalarının neşe kaynağı olmasın. H.D.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cinsel ilişkiden sonra hangi burç ne der?