Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Nisan 2020)

Evlilik çocuk oyuncağı değil. Çok iyi düşünüp taşınmak, aileleri, şartları, maddi konuları iyi değerlendirmek gerekiyor. Yoksa iki kişi birbirini çok sevse bile mutsuzluk kapıyı çalar. Böyle bir ortamda da hiç kimse cinsellikten keyif alamaz hatta düşünemez bile. Tartışmalar büyür, evliliğin sonu gelir.

01 Nisan 2020, Çarşamba 08:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Benim için önemli

20 yaşındayım. Kız arkadaşımın bakireliğinden şüphe ediyorum. Ona güveniyorum ama eski sevgilisine güvenmiyorum. Kızın cevabından tatmin olmuyorum. Eğer sevgilim bakire değilse her şey biter, çünkü bakireliğe çok önem veriyorum. Yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, hayat ve tercihler senin. Bir insanın yaşam çizgisine dışarıdan fazla karışmak doğru olmaz. Ama burada hayat tecrübelerimizi aktarıyoruz. Bu uzun yolda da karşımıza çiftler arasında sevgi, paylaşmak, kültür, el ele yürümek öne çıkıyor.

Bütün bunları zar belirlemiyor, zarın yerinde durması kesin bir erdem ölçüsü değil. Kafanı kötülüğe yorma. Uzun yolculukta ne kadar süre el ele güvenle birlikte olabileceğinizin verilerine bak. Tamamsa yola devam.

Sevgilim şüpheleniyor

18 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye giriyorduk ama bir gün penisi 4 santim içeri girdi. Canım çok yandı ama kan gelmedi. Daha önce hiç ilişkiye girmedim ama sevgilim benden şüpheleniyor. Sizce zarım yırtılmış mıdır yoksa esnek midir?

CEVAP

Esnek yavrum. Beni ilgilendiren sevgilinin şüphelenmesinden dolayı kafasındaki esneklik. Söyle ona, ayıp etmesin. Sana saygı duysun. Kıymetini bilsin.

Kız çok korkuyor

20 yaşındayım. Kız arkadaşım 19 yaşında. Ara sıra kıyafetlerimizin üstünden sürtünme yoluyla ilişki yaşıyoruz. Son seferinde ilişkiden bir süre sonra kız arkadaşım kan geldiğini söyledi. 15 dakika arayla 2 kez daha kan geldi.

Bir de onun yumurtalıklarında kist var. Bunu kurutmak için doğum kontrol hapı kullanıyor. Bu nedenle de arada bir kanaması oluyor. Zarı bozuldu diye korkuyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, kız arkadaşını elinden tuttuğun gibi her zaman gittiği kadın-doğum uzmanına götür. Bana göre kızlık zarı kanamadı. Önemli olan yumurtalıklarındaki kistler. Böylesine ciddi konularda bile kanadı mı, kanamadı mı, 1 damla, 2 damla gibi laflar hiçbirimizin insanlık kimliğine yakışmıyor.Çünkü doktorluk diye bir bilim dalı var. Onun karşılığında da değerine paha biçilmez bir hayat. Her ikisine de saygı duyalım.


Normal mi?

23 yaşındayım. Kız arkadaşım cinselliğe çok düşkün ve haftada 4 kez mastürbasyon yapıyor. Biz 10 günde bir sevişiyoruz ama hiç ileri gitmedik. Sizce normal mi?

CEVAP

Değerli okurum, bu anlattıklarının sana ne zararı var? Neden alındın bu konuya ve bana ne soruyorsun? Dört defa da mastürbasyon yapar, 14 defa da. O kız arkadaşının bileceği iş. 14 lafın gelişidir, sakın inanma.

Ortalama 3-4 kez normal ve olabilir. Kızın zaten bunu sana anlatmasının ne anlamı vardı ben anlamadım. Sana “Evlilikte ayağını denk al. Bu tempoya uyacaksan gel, demedi deme” demek istiyor.

Kiloyla ilgili mi?

18 yaşındayım. Akşamları 1, sabahları 2 kere mastürbasyon yapıyorum. Cinsel ilişkim olmadı. Ayrıca hiç kilo alamıyorum. Acaba mastürbasyon yapmamın kilo alamamla ilişkisi var mı? Sadece sürtünme yoluyla 2 kez art arda ilişkiye girdim. Ama ondan önce de böyleydi. Sapık mıyım acaba?

CEVAP

Değerli okurum, sapık falan değilsin. Mastürbasyon düşkünüsün. Tıp adı mastürbatörsün. Evlendiğinde bunu zararını göreceksin. Kadınına alışamayacaksın. Bundan tabii ki eşin olumsuz etkilenecek. Burada gün geçmiyor ki, mastürbasyon hakkında konuşuyoruz, sayılar veriyorum. Bu köşeyi her gün takip et. Daha çok öğrenmeye ihtiyacın var.

Böyle devam eder mi?

26 yaşında kızım. Erkek arkadaşım da 32 yaşında. Başka kadınlara bakarak mastürbasyon yaptığını anlattı. Ben umursamadım. Ama ondan çok soğudum. Sizce bu ilişki böyle devam eder mi?

CEVAP

Sevgili okurum, bilmem. Belki eder, belki etmez. O mastürbasyona alışmış. Mastürbasyona devam ederse seni üzer. Başka kadınlara bakıp mastürbasyon yapıyorsa çapkın. Bu da bir olumsuzluk oluşturabilir.

Ama zamanla birbirinize alışır, bu tür yan yollardan geçip gerçek yola girer, el ele tutuşup hayatınızı kurarsanız bu yuvada geçmişin bu tür esintileri unutulur gider.

Acıdan olmuyor

23 yaşında, 6 aylık evli kadınım. Kasılmalarım yüzünden ilk gece ilişkiye giremedik. Ancak bir ay sonra birleşme oldu ve çok acı çektim. Bu yüzden şimdi de ilişkiye giremiyorum. Vajinismus muyum?

CEVAP

Sevgili okurum, vajinismus. Onu çözüyoruz. Kaygılanacak bir durum yok. Acısız sürekliliğini biz sağlarız.

Diktirsem mi?

23 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla birikte oldum. Evlenmek üzereyiz, ikimiz de çalışıyoruz ama onun davranışları hoşuma gitmiyor. Aile, kültür ve maddi şeyleri problem yapıyorum. Açıkçası bu evlilik isteyerek olmayacak. Kızlık zarının ameliyatla diktirildiğini duydum. Diktirirsem başka biriyle evlenebilir miyim?

CEVAP

Sevgili okurum, bu yazdıklarımı kural gibi çok iyi oku ve değerlendir.

  • Önünde yapacağın daha çok iş var, bunlara devam. Bana göre daha çoğunu yapmaya çalış.
  • Bu arkadaşınla evlenmeyi unut. Sen yoluna devam et.
  • Gerek kimlik gerek amaç ve ideal olarak her şeyi yani taşları yerine koyduğunda ki bu 3-4 yıl alabilir. O zaman evlilik düşünürsün.
  • Kızlık zarı hakkındaki kanıların, beklentilerin ya da evleneceğin kişinin bu konudaki değer yargılarının ne olacağını bilemeyiz.
  • Mutlaka zar ve kan aranacaksa bunun da çözümü var ama ben sıcak bakmıyorum.

BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Zevk almak istiyorum

7 aylık evli kadınım. Yatak dışında çok mutluyuz. Bazen çok istekli oluyorum ama tam zevk almaya başlayacağım derken alamıyorum. Kendime kızıyorum. Ben de eşim gibi zevk almak ve bu tadı yaşamak istiyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, eşini alıp bir cinsellik uzmanına gidin. Ben önemli bir sorun göremiyorum. Zaman lehinize işleyecek. Üzerine kuşku ile düşerseniz düzenin kurulmasını uzatırsınız. Birkaç ay sabır ve kendi kendini olumlu telkin et, güven dolu ol.

Eşin de toleranslı davransın. Önünüzde uzun zaman yani yıllar var. Acilen sistemin dizginlerini çeker “Aaa neler oluyor?” diye takılırsan sadece tedavi yöntemini biraz uzatırsın. Sorun yok, keyfine bak.


GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Sertleşme bitiyor

23 yaşındayım, 2 aydır penisim sertleşiyor ama hemen sönüyor. Bir ay önce her gün 3-4 kez mastürbasyon yapıyordum. Şimdi azalttım. Doktora gittim, bir şey yokmuş. Psikolojik olduğunu söyledi, ilaç verdi. Bu sorun gerçekten geçer mi?

CEVAP

Değerli okurum, boş yere kendini üzmüşsün, heyecanlanmışsın. Sistem kendine özel bir dopingle çalışır. Hiçbir şey yapmasan bile düzelecektir. Telaş ve heyecan ayarlarını bozar. Ne yaparsan yap, bu yazdıkların klinik bir tablo. Gittiğin doktorun verdiği ilaç uygundur. Yeter ki sen kuruntu yapma ve kafanda büyütme.

Kilo yüzünden mi?

Boyum 1.82, kilom ise 93. Penisim 12 santim. Partnerim kilolu ve vajinası çok geniş, haz almıyorum. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Genişliği kilodan mı kaynaklanıyor?

CEVAP

Değerli okurum, penisinin boyu kilo ile ilgili olabilir. 80 kiloya inersen, penisin yağ tabakasından kurtulur. 2-3 santim daha görüntüye girer. Girmese de sorun yok. Vajina genişliği de tuzu biberi. Yaşın kaç? İki şişman, el ele, kol kola. Kesinlikle kilo ver. Eğer niyetin evlenmekse partnerin de kiloluysa zayıflasın. Vajina egzersizleri yapsın. Yoksa 10 yıl sonra odada oturur kalır.

GÜNÜN SÖZÜ

Akıl bir yarış atı gibidir. Kazanmak için kamçılanmaktan çok dizgileri iyi kullanmak gerekir. H.D.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (31 Mart 2020)